Г ерманският "Ди Велт" нарича "срамота" британските предложения за бюджета на ЕС. Поведението на британското председателство около преговорите за бюджета е прост пример за безотговорност, а не висша дипломация, посочва вестникът.
Според "Ди Велт" е непростимо Великобритания да представя компромисни предложения само 10 дни преди решителната среща на високо равнище.
Това предложение на британското председателство е не само срамно, но още повече обтяга отношенията между гражданите и институциите на ЕС, смята вестникът.
"Ди Велт" заключава, че все повече се налага убеждението, че Великобритания едва ли някога истински е искала постигане на споразумение по бюджета.
"Тагесшпигел" сочи с пръст като виновник Тони Блеър. Той нанесе големи щети не само на себе си в Европа, но и на Великобритания, изтъква вестникът.
Виенският "Дер Щандард" също е песимист, изразявайки съмнение за възможността за сделка под британското председателство на ЕС или през следващото председателство на Австрия, което започва от 1 януари.
Унгарският "Непсабадшаг" също не е впечатлен от развитието на събитията. Британското председателство подобри предложението си, но не достатъчно, смята вестникът.
"Непсабадшаг" вижда в мотаенето около бюджета нежелание на по-старите страни членки да приемат финансовите си ангажименти към разширяването на ЕС.
В момента, в който разширяването засегна джобовете им, старите страни членки изживяха шок, отбелязва унгарският всекидневник.
В същото време словенският "Дело" изразява по-положително гледище, като пише, че е много вероятно страните от ЕС да постигнат пълно споразумение по предложенията на Лондон.
Тони Блеър най-сетне излезе с доста орязан бюджет, който не задоволява много от колегите му, но това е и основната причина новите предложения да имат успех, смята вестникът.
Блеър взе по малко от всеки, включително от британската отстъпка, така че той не рискува да бъде обвинен, че облагодетелства старите страни членки за сметка на новите.
Словения няма да се оплаква, че получава по-малко пари от кесията на ЕС, прокламира "Дело" и допълва, че в крайна сметка всичко е за добро.
Според чешкия "Хосподаржске новини" Блеър не е единственият, който може да бъде обвиняван. Вестникът отбелязва, че Франция и Германия също носят голяма вина за това, че гарантираха субсидиите за фермерите да останат непроменени до 2013 година.
Принципът за солидарност, един от най-основните в европейската интеграция, бе потъпкан, заявява "Хосподаржске новини".
Френският всекидневник "Монд" обръща основно внимание на посещението на Кондолиза Райс в Европа, което може да създаде доста главоболия на американския държавен секретар.
Ще бъде трудно, посочва вестникът, защото европейските лидери очакват яснота по случая с тайните затвори на ЦРУ.
"Монд" изтъква още, че стотици тайни полети са били извършване през Германия, което поставя страната и новия канцлер Ангела Меркел в неловко положение.
"Франкфуртер рундшау" пише, че посещението на добра воля на Райс в Германия, планирано като част от едно ново начало, е помрачено от завръщането на миналото.
Според вестника, вината за това състояние не е само в полетите на ЦРУ. Германският всекидневник смята, че има стара дълбока пропаст между морално-политическия подход на неоконсерваторите в Съединените щати, представяни от администрацията на Буш, и основния политически консенсус в Германия.
Междувременно "Зюддойче цайтунг" пише, че се открива бездънна бездна в германската политика по повод на твърденията, че предишното правителство е знаело за неправомерното задържане на германски гражданин от ЦРУ.
Изглежда Германия взема участие в американския начин на борба срещу тероризма като не иска обаче да си цапа ръцете като американците, заключава "Зюддойче цайтунг".
Румънският "Адевърул" също смята, че полетите на ЦРУ ще хвърлят сянка върху бляскавата обиколка на Райс в Европа. Целящо първоначално да укрепи трансатлантическото сътрудничество и подписването на споразумение за създаване на американски военни бази в Румъния, посещението на Райс неизбежно ще бъде доминирано от противоречивите полети на ЦРУ и тайните затвори, отбелязва вестникът.
В същото време коментатор в руския "Комерсант" пише, че призивите на Райс за обединен фронт срещу терора изглеждат като "глас в пустиня".
Скандалът с тайните затвори на ЦРУ показва, че морално европейците не са готови да приемат жертвите в борбата срещу международния тероризъм, които Джордж Буш иска от тях.
Московската "Правда" също смята, че посещението на Райс поставя новия германски канцлер в много трудно положение.
Ако Ангела Меркел използва политическия си авторитет за изясняване на положението с тайните затвори на ЦРУ в бъдеще тя само може да изживее трудни времена в отношенията си с Вашингтон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!