Такова е била изричното настояване на Жозет Дюрийо, председателка на Комисията по спазване на задълженията и ангажиментите на държавите членки на СЕ, която провежда днес серия от срещи с представителите на парламентарно представените сили, съобщи БНР.
Дюрийо настоява да получи лично подписано от премиера или председателя искане, още преди текстовете да влязат за обсъждане в медийната комисия. Тя е дала отлична оценка при подхода, при който новият закон се изготвя от експерти на неправителствения сектор.
Един от сериозните, глобалните проблеми, които стоят в България, е проблемът с медиите, заяви в по време на петъчното си посещение в Пловдив Жозет Дюрийо. Работната й визита у нас е свързана с решението от април на Комисията по мониторинг на ПАСЕ за засилване на постмониторинговия диалог с България, уточнява "Дарик радио" (Darik.net).
"Медиите са четвъртата власт: за да могат да работят, трябва да бъдат стабилни", коментира Жозет Дюрийо.
Димитър Сотиров от Българската медийна коалиция съобщи, че проектозаконът и експертизата към него от СЕ трябва да са готови към края на юли, т.е. възможно е в началото на есента законът да влезе за обсъждане в Народното събрание, допълва БНР.
Идеята е бъдещият регулаторен орган да бъде съставен от три квоти - освен парламентарна и президентска и гражданска, а решенията да се вземат с мнозинство от 2/3 от членовете. Дискутира се дали те да са 9 или 11 на брой.
Жозет Дюрийо е поставила остро въпроса за създаването на обществен фонд за радио и телевизия и въвеждането на минимални такси за населението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!