П редвид стабилната макрорамка, благоприятната данъчна среда, растящата производителност може да се предположи, че ефектът от кризата на международните финансови пазари ще бъде по-скоро индиректен за България. Това каза председателят на Комисията за финансов надзор Апостол Апостолов, запитан от репортер на БТА как финансовата криза ще се отрази на икономиката на България.
В значителна степен кризата се отнася основно към глобалните инвеститори и тя предопределя пазарното им поведение и съответно инвестиционните им стратегии, допълни Апостолов.
Инфраструктурата на българския капиталов пазар е стабилна и добре развита, с ефективно работещи институции и борса, с изградени пазарни механизми, гарантиращи нормалния процес на инвестиране на капиталовия пазар, каза Апостолов.
Движенията на пазара, периодите на спад или растеж са нормални процеси, характерни за капиталовите пазари. Естествено е, в ситуация на сериозен спад на фондовите пазари по света инвеститорите да реагират и съответно да наблюдаваме значително понижение и на нашия капиталов пазар, посочи председателят на Комисията за финансов надзор.
Подобна оценка преди два дни даде и премиерът Сергей Станишев, запитан за оценката на правителството за световната финансова криза и нейното отражение за България.
"Много пъти сме били упреквани за това, че имаме прекомерен бюджетен излишък, който се спестява за фиска. Аз винаги съм подчертавал, че това не е никакъв излишък, който просто се складира.
Това е буфер, резерв на стабилността и на финансите на държавата, и на валутния борд, и на националната валута, което гарантира покупателната способност на хората, в крайна сметка гарантира и доходите и спестяванията на българите, което е най-важно", каза министър-председателят пред журналисти в Благоевград в сряда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!