Н якой е бърникал в агентурното дело на българския президент Георги Първанов на 27 март тази година, призна председателят на Комисията по досиетата Евтим Костадинов.
В интервю за предаването "Тази сутрин" по Би Ти Ви депутатът от БСП съобщи, че "номерацията на страниците навежда на мисълта, че от папката са вадени листове".
Разгласяването на принадлежността на Георги Първанов към Държавна сигурност е предизвикала смущение в БСП, призна Костадинов.
Но комисията е била единодушна, че са налице всички необходими документи, които установяват принадлежност към репресивния апарат на службите.
Евтим Костадинов разказа, че Националната разузнавателна служба (НРС, наследник на Първо главно управление на ДС), която пазела делото "Гоце", е предала само личното дело на българския президент, въпреки че "по принцип трябва да има работно дело".
Костадинов беше категоричен, че ако НРС не е предала цялата документация, свързана с Георги Първанов, това е нарушение на закона.
"Смути ме фактът, че на 27 март някой е работил с това дело, както и това, че на последната страница, при оформянето на документацията не е посочена годината, има дата и месец (23 юни), но няма година" каза Евтим Костадинов.
Той допълни, че "номерациите в горния десен ъгъл на страниците навеждат на мисълта, че всъщност от папката са извадени листове, а колко, как и кой - не може да се посочи."
Миналата седмица бяха публикувани документите, които доказват, че Георги Първанов ("Гоце") е бил вербуван през 1989 г. и зачислен като секретен сътрудник на 14-и отдел на Първо главно управление.
В петък председателят на ДСБ Иван Костов обяви, че от досието липсват страници и то за последен път е било разшивано преди по-малко от месец.
Тогава ДСБ, ОДС и "Атака" поискаха оставката на президента, във връзка с изнесените от Комисията по досиетата факти.
Министър-председателят Сергей Станишев пък откри грешки в закона. Според него съществуващата законова рамка по разкриване на документите на ДС е "несъвършена и дава възможности за спекулации." Премиерът не коментира конкретния случай, но заяви, че това е един от примерите за спекулация.
Вътрешният министър Румен Петков обвини Комисията по досиетата. Според него тя не е постъпила коректно към Първанов, защото не казала достатъчно ясно, че "президентът няма съпричастност към бившата Държавна сигурност и по никакъв начин не може да се твърди, че е агент".
Краен бе и външният министър Ивайло Калфин, който определи закона като "неясен", "вреден" и "много лош".
Мисля, че някои хора се заиграха отново с досиетата, за да си правят политически дивиденти, защото решиха, че темата е много хубава, заяви той.
Но председателят на Комисията по досиетата Евтим Костадинов отхвърли критиките към закона и комисията. Пред БНР той заяви, че не не е съгласен с твърденията, че законът е слаб.
"За кого е вреден и за кого е глупав законът. Според мен вреден е за тези, които не могат изборно, и когато им дойде времето да отварят досиета. Вреден е за тези, които не могат или са зависими от тези, с които работят заедно и не могат да се разделят", каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!