Д иректорът на Националната разузнавателна служба Кирчо Киров коментира, че никога по никакъв повод службата не е скривала и задържала нито документи, нито имена, нито каквито и да било материали, данни или информация, искани от Комисията по досиетата.
Единствено в няколко случая, позовавайки се на закона, сме предложили да не бъдат огласявани и разгласявани някои имена, свързани с настоящата дейност на НРС, добави Киров.
Трудно е да се каже, че Законът за разкриване на досиетата от бившата Държавна сигурност е застрашил националната сигурност, коментира той и добави, че по-скоро техниката на неговото прилагане създала епизодично известни проблеми в днешната дейност на службите.
Шефът на разузнаването призова за промени в закона
за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.
Според него трябва да се преосмисли законът за досиетата в частта му, която задължава началниците на отдели в 14-дневен срок да снемат от отчет своите служители, разкрити като бивши сътрудници на ДС. Това не води ли до намеса на комисията в работата на службите, запита шефът на разузнаването.
Показването на истината за дейността на бившата Държавна сигурност не представлява опасност за сигурността на държавата, коментира председателят на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред Минчо Спасов.
Националният омбудсман Гиньо Ганев настоя досиетата да се извадят от опеката на тези, които са ги създали. Според него законът за досиетата трябва да бъде запазен и да не бъде променян независимо от недостатъците, които има.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!