А рбен Джафери, един от най-големите лидери на македонските албанци, напуска политическата сцена. Председателят на Демократичната партия на албанците (ДПА) съобщи, че се оттегля от лидерския пост в партията и предложи за лидер дългогодишния си заместник Мендух Тачи, съобщиха всички македонски медии.
Джафери каза, че се е решил на тази стъпка по демократични причини, след като 14 години беше начело на партията. Новият лидер на ДПА ще бъде избран на конгреса на партията в събота в Струга. Бъдещата позиция на Арбен Джафери в ДПА не е точно определена, но е ясно, че нито едно важно решение няма да бъде взимано, без той да бъде консултиран.
Арбен Джафери, смятан за един от най-противоречивите политици в Македония, страда от тежко заболяване от години. Той влезе в политиката в началото на 90-те години на миналия век след разцеплението в единствената по онова време албанска партия в Македония - Партията за демократичен просперитет (ПДП).
Утвърди се като най-твърд защитник на правата на албанското малцинство в Република Македония и години наред настояваше за промяна на текстове в конституцията
През 1968 г. , едва 20-годишен, той организира в населения с албанци македонски град Тетово демонстрации с искания за права за етническото малцинство. След това завършва философия в Белградския университет.
Отива в Прищина, където е старши редактор на публицистично предаване в местната държавна телевизия. Изгонен е от телевизията, когато Милошевич започва репресиите срещу албанците в областта. Тогава се завръща в Македония.
В Скопие се твърди неофициално, че Джафери от няколко години по-често е в Прищина, където има жилище и бизнес. Преди няколко месеца вече се разпространи информация, че ще напуска политиката, но тогава той я опроверга.
Демократичната партия на албанците беше основана през 1997 г. През 1999 - 2001 г. партията беше в управляваща коалиция заедно с ВМРО-ДПМНЕ.
След като се задълбочи кризата в страната, в края на март 2001 г. Арбен Джафери поиска от премиера Иван Костов помощ за мирно решаване на конфликта.
В отговор на молбата за съдействие Костов призова двете страни да седнат на масата за преговори. Тогава вече течеше срок, поставен от партията на албанците. Джафери беше поискал властите да потушат до 30 дни с политически средства кризата в Македония.
"Ако македонският кабинет не се справи, младите албанци ще се вдигнат на оръжие", заяви тогава албанският лидер.
На изборите през 2006 г. партията отново влезе в управляващата коалиция с ВМРО-ДПМНЕ, след като спечели 7,5% от гласовете и 11 места в 120-членния парламент.
В края на май т.г. обаче ДПА напусна управляващата коалиция. Зам.-председателят Мендух Тачи обвини ВМРО-ДПМНЕ, че не изпълнява договореностите и е ниско нивото на комуникация. Една от причините беше, че ВМРО-ДПМНЕ и Демократичният съюз за интеграция (ДСИ), албанска партия, която е извън парламента, обявиха, че са постигнали съгласие.
Преди ДПА да напусне коалицията четирима висши функционери на партията подадоха оставки от Министерството на вътрешните работи. Повод беше една спорна акция на специалните сили на полицията в с. Танушевци.
Джафери винаги е твърдял, че при разпадането на Югославия плурализмът не се появил под формата на различни политически модели, а като етнически партии. Всички опити да се изгради мултиетническа партия завършили безуспешно. Партиите възстановили ценностите от стария манталитет от времето на комунизма, авторитаризма и тоталитаризма.
Той е убеден, че най-успешното управление в Македония е било на ВМРО и ДПА, а войната през 2001 г. е била предизвикана не за да се решат по-бързо някои проблеми, а за да се отнеме легитимността на тази коалиция.
"Войната не подобри етническия, социалния и икономическия статус на албанците в Македония, а задълбочи съмненията и междуетническото недоверие", казва Джафери. Според него над Република Македония постоянно тегне опасността от разпадане и единствената рецепта за запазването на държавата е да се съобразява с реалността.
"Обществото в Македония е ясно изразено мултиетническо и това трябва да се отрази в концепцията за държавата. Не става дума за нови ненаситни и арогантни искания на "размирните" албанци, а за нормален исторически процес", убеден е Джафери.
Той е убеден, че за да бъде македонската държава функционална и успешна, тя трябва да уважава двунационалния, както той го определя, характер на обществото.
След 10 години, казва Джафери, генетичните анализи ще потвърдят, че 81 % от македонския генотип съвпада с албанския, което означава, че те ще са най-близки с албанците. Тогава проблемът с Александър Македонски по-лесно ще се реши, казва оттеглящият се от политиката лидер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!