Ч ерна гора подаде официална молба за членство в ЕС, съобщи говорителят на ЕК Йоханес Лайтенбергер.
След предаването й, тя трябва да бъде одобрена от всички 27 страни от съюза. После Черна гора трябва да получи официален статут на страна-кандидат и да започнат преговори за условията на нейното присъединяване.
Обикновено процесът на утвърждаване на молбата отнема около година, а бъдещите преговори за присъединяване могат да продължат от една до пет години. Никакви формални ограничения във времето за този процес не съществуват.
Подготовката за присъединяване към ЕС стана централен елемент в политиката на Черна гора след войните от края на миналия век в бивша Югославия.
Въпросът за сближаването с ЕС се превърна в една от причините за разпадане на конфедерацията Сърбия и Черна гора през 2005 г.
Привържениците на независимостта на Черна гора подчертаваха, че Сърбия пречи на сближаването на Черна гора с ЕС, тъй като ЕС постави като условие на Сърбия да постигне пълно сътрудничество с Хагския трибунал, което означава да предаде на Хага всички военнопрестъпници.
През 2007 г. Черна гора и ЕС подписаха Споразумение за стабилизиране и асоцииране. Този документ е ключов етап за синхронизиране със стандартите на ЕС.
Той значително разширява икономическите връзки на страната с ЕС и определя основните насоки на реформите в политическата, икономическата и съдебната система, които тя трябва да реализира.
Комисарят по разширяването Оли Рен приветства стъпката на Черна гора.
Този ден е исторически, той бележи поемането на много важен ангажимент от страна на Черна по отношение на фундаменталните европейски ценности, се казва Рен в комюнике.
"Сега предстои Съветът на ЕС да реши какво ще последва. Европейската комисия е готова да подготви мнение за кандидатурата на Черна гора веднага щом бъде поканена от Съвета да направи това", добавя комисарят.
"Европейската перспектива за страните от Западните Балкани е особено важна за стабилността и процъфтяването в региона и в ЕС като цяло. Като бележат солиден напредък в областта на икономическите и политическите реформи, останалите потенциални кандидати за членство от Западните Балкани трябва да успеят да получат статут на кандидат за членство. Това ще стане според техните заслуги", отбелязва още комисарят по разширяването.
Предполага се, че това действие на Черна гора, чието население е само 650 000 души, ще насърчи съседните балкански страни като Албания и Сърбия да внесат молбите си за членство през следващите няколко месеца.
Правителството на Черна гора реши в четвъртък да подаде официалната си молба за членство на Франция, която в момента председателства съюза.
Черна гора първоначално планираше да внесе молба за членство в ЕС по време на словенското председателство през първата половина на тази година, но отложи този акт по искане на ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!