Между 150 и 200 въоръжени лица са участвали в нападението, съобщи БНР, позовавайки се на информация от ингушетското вътрешно министерство.
Загинали са близо 48 души - 18 служители от органите на реда, 28 цивилни и двама от нападателите. Сред убитите са началникът на управлението на пощите, и.д. вътрешен министър, зам.-министърът на вътрешните работи, прокурорът на столицата Назран, прокурорът на Назранския район и бившият ръководител на териториалната имиграционна служба. Ранените са между 100 и 200.
Според очевидци само нападателите на сградата на ингушетското МВР са били около 80. Предполага се, че бунтовниците са дошли от Чечения и Северна Осетия, добавя агенция "Франс прес". Това е най-мащабната военна операция на бунтовниците за последните няколко години.
В столицата са навлезли бронетранспортьори и танкове, които са обградили важни административни сгради, допълва БНР. В най-населения град Назран горят казармите на 137-и пограничен отряд. Взривени са складове, сградата на Министерството на вътрешните работи е опожарена. Пострадали са постройките край железопътната гара и самата гара.
Атаката е сравнявана с нападението срещу Дагестан - причина за втората чеченска война.
По-късно в републиката бе обявен тридневен траур, а шнформациите продължаваха да приличат на военна сводка. Открити бяха телата на седем граничари и военнослужещи, с което по предварителни официални данни броят на загиналите стана 53-ма.
Руският президент Владимир Путин постави задача пред силовите служби нападателите да бъдат открити и унищожени, а които бъдат заловени живи, да бъдат предадени на съд.
На спешна среща в Кремъл той подчерта, че действията на престъпниците са били насочени изключително срещу сътрудници на правоохранителните ведомства.
Военният министър Иванов, който следи учение в Далечния изток, на което се отработва борба с тероризма, съобщи, че в помощ на Ингушетия са прехвърлени допълнителни части от Севернокавказкия военен окръг.
Генералният секретар на Съвета на Европа Валтер Швимер определи случващото се като страшна трагедия. "Няма оправдание за тероризма и насилието", подчерта той.
Същевременно бойци от руските специални части на Федералната служба за сигурност (ФСС) са взели участие в сражения в съседната на Чечения руска република Дагестан. Те са обкръжили и атакували къща в столицата Махачкала, в която са били барикадирали въоръжени мъже, и са убили двама от тях.
Неуточнен брой бунтовници са пленени, а двама руски войници са ранени.
Лидерът на чеченските сепаратисти Аслан Масхадов е предупредил Москва за нападенията два месеца по-рано, информира Newsru.com. В интервю за радио "Свобода" той заявил, че сепартистите възнамеряват да променят тактиката си и да пристъпят към активни действия.
Масхадов отбелязва, че неведнъж е предлагал започването на преговори с руските власти. Единствената причина, поради която Русия отказва, са "имперските й амбиции". При това положение чеченските бунтовници са принудени да търсят съюзници в други страни, твърди лидерът им.
Според Русия обаче Аслан Масхадов отдавна е загубил всякакъв контрол над бунтовниците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!