0

К омисия в италианския парламент одобри предложение след 2010 г. всички документи за самоличност да включват пръстови отпечатъци. Мярката трябва да бъде одобрена от депутатите, за да влезе в сила.

Решението идва на фона на предизвикалото остри критики решение на правителството да преброява и взима отпечатъци от ромите - повечето от които румънски имигранти, включително и от децата. Преброяването, което трябва да започне по-късно тази седмица в Рим и други големи градове, ще завърши до октомври.

Кабинетът на италианския премиер Силвио Берлускони одобри пакет от строги мерки срещу нелегалната имиграция и престъпността, които обезпокоиха ЕС с "расисткия" си характер и предизвикаха протести в Рим и Неапол.

Властите искат да гарантират, че ромските деца могат да ходят на училище и желае да интегрира тези европейски граждани, аргументира решението Берлускони.

Щеше да е расизъм и дискриминация да се взимат отпечатъци само от ромите, заяви след днешното решение лидерът на Съюза на демократите от центъра Пиер Фердинандо Казини. Той добави, че от гледна точка на сигурността би се радвал от собствените му деца също да бъдат взети отпечатъци.

Друг опозиционен лидер - Антонио Ди Пиетро от "Италия на ценностите", обаче заклейми предложението всички граждани да минат "под ножа" като "шокиращ опит да се смекчат расистки и ксенофобски решения на правителството".

Префектурата на Рим започва в идните 48 часа с помощта на Червения кръст преброяване на около 10-те хиляди жители на временните лагери в италианската столица, съобщава агенция АНСА.

Стотина служители на организацията, заедно с полиция и карабинери, ще посетят незаконните лагери, за да съберат сведения за гражданското и здравословното състояние (ваксини, евентуални заболявания) на жителите, и да направят снимки на самоличността им. Данните ще бъдат обединени от Червения кръст в информационна база, достъпна за проверки след разрешение на магистратурата.

Кметството на Рим ще извърши и преброяване на ромските деца в учебните заведения, за да определи какъв процент от тях ходят на училище. За разлика от Неапол обаче, римските властите няма да снемат отпечатъци от пръсти на жителите на лагерите, както заявиха префектът на града Карло Моска и кметът Джани Алемано.

Изявлението на вътрешния министър Роберто Марони на 26 юни, че ще изпрати сили на реда във всички номадски лагери на италианска територия, за да вземат отпечатъци от възрастните и децата, предизвика негодувание в Италия и Европа. "Ще вземем отпечатъци и от малолетни, за да избегнем явления като просията, проституцията и др.", закани се министърът.

На 10 юли евродепутатите поискаха в резолюция да се прекрати тази практика, тъй като това е пряк дискриминационен акт, основаващ се на расата и етническия произход.

Европейската комисия, разтревожена от опасностите, които крие италианското решение за създаване на регистър на обитателите на лагерите, очаква до края на месеца от Рим пълен доклад, за да прецени дали тези мерки са законосъобразни,
отбелязва АФП.

Стотици манифестираха на 7 юли в Рим в знак на протест срещу мерките на правителството. Демонстрацията се проведе под надслов "Не закачайте ромските деца" и бе организирана от културната асоциация ARCI, която прикани гражданите да отиват и да дават свои собствени отпечатъци.

Междувременно румънският премиер Калин Търичану предаде на италианските власти "тревогата" на своето правителство във връзка с тази идея и поиска да се спазват правата на румънските имигранти на Апенините.

На среща с италианския посланик в Букурещ Даниеле Манчини държавният глава го помоли да "предаде на властите в Рим нашето безпокойство от решенията на италианското правителство във връзка с обществената сигурност", съобщиха от пресслужбата на правителството.

"Спазването на човешките права е приоритет. Ние не можем да приемем румънските граждани да бъдат подложени на дискриминационни практики, които нарушават човешкото достойнство", заяви Търичану.

Румънското министерство на културата пък реши да започне културна кампания в Италия с цел да подобри имиджа на страната, помрачен заради насилието, извършено в Италия от румънски граждани.

"Не можем да не реагираме, моята роля е да подобрявам контактите и представите за сегашната действителност в Румъния, а културата е най-добрият инструмент за това", обоснова идеята културният министър Адриан Йоргулеску.

"Ще отидем в Италия с наситена с културни събития във всички области програма, при това не само в Рим, но и в други големи италиански градове", поясни той. Основите на тази програма ще бъдат поставени по време на двустранна среща през септември в Италия. Програмата ще продължи минимум две години в сътрудничество с външното министерство, съобщи още министърът.

През май разгневени италианци нападнаха ромски катуни край Неапол. Някои от тях бяха опожарени след предполагаем опит за отвличане на бебе от 16-годишна ромка.

Италианците винят имигрантите, най-вече румънци, повечето които от ромски произход, за нарасналото ниво на престъпност в страната. Според различни данни между 300 и 500 хил. румънски граждани живеят в Италия в момента, като броят им драстично се е увеличил след присъединяването на страната към ЕС.

Италианците не се чувстват комфортно, ако за съседи имат роми, твърди изследване на "Евробарометър". Според него 47% от жителите на Италия не искат да живеят в близост до цигани.

Подобен висок процент от граждани в това отношение е регистриран само в Чешката република. В другите страни от ЕС той е доста по-нисък.

Средно 24 на сто от европейците гледат с недобро око на евентуално съжителство с роми, докато за 36 на сто то не е проблем. За 58% от поляците и за 52% от шведите съседите цигани не представляват проблем.

Според проучването само 5% от италианците имат приятели и познати сред ромите, докато за испанците този процент е 32, за французите - 14, a за британците - 11.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Келог: Тръмп иска траен и справедлив мир в Украйна

Келог: Тръмп иска траен и справедлив мир в Украйна

Свят Преди 6 часа

Келог също подчерта, че продължаващата криза в Украйна е „предотвратима трагедия“

Преди атаката полицията говорила с атентатора в Магдебург

Преди атаката полицията говорила с атентатора в Магдебург

Свят Преди 7 часа

Разследващите се опитват да установят мотивите му

"Обнови Европа" решава дали да изключи "ДПС-Ново начало"

"Обнови Европа" решава дали да изключи "ДПС-Ново начало"

България Преди 10 часа

Делян Пеевски вече обяви, че партията му напуска либералите в Европарламента

Майката на изчезналия Ники: Детето ми е отвлечено

Майката на изчезналия Ники: Детето ми е отвлечено

България Преди 10 часа

Майката на детето, както и жители на селото коментират, че кучето се е прибрало съвсем чисто

Откриха мъртъв човек в хотелски комплекс в Добрич

Откриха мъртъв човек в хотелски комплекс в Добрич

България Преди 13 часа

В стаята са намерени осем празни флакона райски газ и метамфетамин

Одобриха още 38 млн. лв. за изтребителите Ф-16

Одобриха още 38 млн. лв. за изтребителите Ф-16

България Преди 13 часа

Очаква се новите изтребители Ф-16 Блок 70 да пристигнат в България догодина

Германия предупреди Турция за Сирия

Германия предупреди Турция за Сирия

Свят Преди 13 часа

Ердоган заяви, че е време да се унищожат „терористичните“ групировки

<p>Изборният маратон през 2024 г. &ndash; оцеля ли демокрацията</p>

Изборният маратон през 2024 г. – оцеля ли демокрацията

Свят Преди 13 часа

От Индия през Венецуела и Сенегал до САЩ, демокрацията беше подложена на изпитание, тъй като гласуваха повече хора, отколкото всяка предишна година

Крал Чарлз избра болничен параклис за коледното си послание

Крал Чарлз избра болничен параклис за коледното си послание

Свят Преди 14 часа

За първи път от 14 години насам годишното обръщение не се снима в кралско имение

Влак прегази човек в тунел край Дупница

Влак прегази човек в тунел край Дупница

България Преди 14 часа

Мъжът е починал на място

Пищна сватба за $600 млн.: Джеф Безос се жени за Лорън Санчес в Аспен?

Пищна сватба за $600 млн.: Джеф Безос се жени за Лорън Санчес в Аспен?

Любопитно Преди 14 часа

Безос отрече екстравагантните планове

Мъж твърди, че „случайно“ намушкал баща си 50 пъти

Мъж твърди, че „случайно“ намушкал баща си 50 пъти

Свят Преди 14 часа

41-годишният Джефри Геде влиза на 18 декември в офиса на шерифа на окръг Джеферсън, за да се предаде, като казва на служителите, че баща му е в безсъзнание и кърви в кухнята

Кремъл: Съпругата на Асад не иска развод или да напусне Русия

Кремъл: Съпругата на Асад не иска развод или да напусне Русия

Свят Преди 14 часа

Дмитрий Песков отрече, че на бившия сирийски лидер не е позволено да напуска Москва

Истината за бункера на Страшния съд на Зукърбър

Истината за бункера на Страшния съд на Зукърбър

Свят Преди 15 часа

Съобщава се, че подслонът на Зукърбърг е вдъхновил подобни проекти сред заможни хора

Зеленски

Зеленски: Фицо иска да помогне на Путин

Свят Преди 15 часа

Помощта е като продължава да внася руски газ

а

Откриха плаваща мина в Черно море край Истанбул

Свят Преди 15 часа

Сигналът подали граждани