Г ледайки поредния сериал или плиткоумно тв шоу, мнозина възкликват - хората съвсем са изтъпели. И наистина - коефициентът на интелигентност (IQ) на съвременния човек е престанал да се увеличава, макар учените често да привеждат аргументи за обратното, сочейки т.нар. "ефект на Флин" (постепенното увеличаване на средния показател на IQ година след година).
Сега сам психологът, дал името си на тази тенденция, признава, че резултатите от IQ тестовете са спрели да растат.
Джеймс Флин, който са занимава с изследвания в областта на човешката интелигентност, бърза обаче да уточни как това не означава, че човечеството е започнало да оглупява, а че навярно някои от когнитивните ни функции са достигнали най-горната граница в развитието си.
С други думи - не можем да станем по-добри в решаването на умствените задачи, в които сме добри, колкото и да се опитваме, пояснява британският в. "Таймс".
Ако искаме да постигнем по-нататъшен прогрес в развитието си,
ще трябва да започнем да "експлоатираме" други части на мозъка, например тези, които отговарят за изучаването на чужди езици или за емпатията (способността за съпреживяване), препоръчва Флин.
"Предизвикателствата пред човечеството сега са да усъвършенства способността си да обсъжда и решава социални и морални въпроси по интелигентен начин."
Според учения за това би ни помогнало четенето на големите произведения на световната литература, които увеличават речниковия запас, критичната проницателност и емоционалната зрялост.
Джеймс Флин смята, че изследванията в областта на интелекта в продължение на много дълго време са били насочени в погрешно русло.
На лекция в Кеймбридж специалистът отбелязва, че науката за човешката интелигентност си е задавала неправилните въпроси, като например "Ставаме ли по-умни?" или "По-умни ли са децата ни от нас?".
В такъв случай ръстът на IQ би означавал, че нашите баби и дядовци са били тъпи, а прародителите ни - пълни идиоти, отбелязва и "Таймс".
Според Флин правилният въпрос е "Подобрили ли са се някои наши познавателни способности и когнитивни навици?", чийто отговор е положителен.
Факторите, които влияят на по-високите IQ резултати,
са определени социални и екологични промени, които предоставят възможност да упражняваме именно онези умения, които IQ тестовете измерват.
Освен това хората все по-често запълват свободното си време със занимания от рода на пъзели, компютърни игри, судоку и др.
Не на последно място начина, по който определяме и гледаме на света, е станал "по-научен". Друг фактор е способността ни да работим със сложни абстрактни понятия.
Джеймс Флин отбелязва, че според последните изследвания жителите на Америка продължават да демонстрират тенденция към увеличаване на IQ, докато в скандинавските страни този ръст е спрял.
Навярно техните общества са по-напреднали от нашите и ние също ще стигнем до фазата, в която се намират те сега, предполага той.
Вече не сме най-умни в света след евреите. Българите се нареждат на 20-о място в Европа по коефициент на интелигентност, разкри изследване на професор Ричард Лин от университета в Ълстър, Северна Ирландия, публикувано през месец март. Резултатите предизвикаха вълна от обида и възмущение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!