Е нергията, добивана от моретата и океаните става все по-интересна за европейците на фона на задълбочващата се криза с горивата. Истината е, че морето дава не само приятни емоции през лятото, но и безплатна енергия.
Всички знаят, че от вятъра може да се добива енергия, но малцина вероятно са чували, че морските течения и приливите също могат да бъдат такива източници.
Във френската област Бретан се намира предприятието Hydrohélix Énergies, един от чийто собственици - Ерве Мажестр, е първият френски предприемач, решил да използва приливите и отливите за енергия.
Той поставил в естуара на р. Оде прототип на генератор за електричество, задвижван от приливите и отливите.
"Поставихме тази малка машина, която тежи 8 т и е висока 5 м в естуара на реката. Тази машина се върти, но нямаме никакви притеснения, тъй като редовно следим обстановката и установихме, че рибите се навъртат спокойно наоколо, а малко по малко, водораслите завземат и тази територия. Няма абсолютно никакво вредно влияние върху околната среда от присъствието й под водата", разказва Мажестр.
Ако експериментите вървят добре, предстои да бъдат монтирани подобни машини и в открито море.
Поддръжката на хидроелектрическите генератори ще бъде по-сложна от тази на ветрогенераторите, но пък те имат предимството, че приливите и отливите, за разлика от ветровете, са напълно предсказуеми, обяснява Фредерик Гена от Sofresid Engineering, един от партньорите на Hydrohélix.
Предимството на хидроелектрическите пред ветрогенераторите е, че количеството добивана енергия е предсказуемо из целия свят и през цялата година, а това е важно за разпределянето й по електропреносната мрежа.
И тъй като дори и най-добрите идеи се нуждаят от средства, за да бъдат реализирани, за стартирането на проекта си Мажестр е получил държавна субсидия и помощ от три частни компании. За да се осъществи планираното за 2013 г. стартиране на същинската и индустриална част от проекта, също са необходими огромни инвестиции.
Португалия също залага много на морската енергия, тъй като страната се намира на брега на Атлантическия океан. Още повече че 84% от използваната електроенергия се внася, а властите си поставиха за цел да разнообразят доставките. За инвестиране във възобновяемите източници на енергия са предвидени 13 млрд. евро.
Общата дължина на португалската брегова ивица е 1000 км, без да се смятат архипелазите Мадейра и Азорските острови.
Един от проектите, който предстои да бъде реализиран, е на шотландската компания Pelamis. Тя е разработила гигантска морска змия от метал, която се задвижва от вълнението на морето и произвежда ток. Проектът започва с три от тези машини, като целта е броят им да достигне 28.
Друга подобна идея принадлежи на датска компания и носи името "дракон на вълните". Във всеки случай първите конкретни резултати се очакват до пет години. Португалия има за цел към 2020 г. да произвежда 1000 мегавата електроенергия от морето.
Приливите и отливите в Черно море не са с толкова голяма сила, както край бреговете на Бретан. Разликата в нивото на приливните и отливните вълни е 9 см, което е недостатъчно за добив на електроенергия. Но българските крайбрежни води имат много добър ветроенергиен потенциал.
Този потенциал обаче трябва да се използва много внимателно за производството на електроенергия, защото по българското Черноморско крайбрежие преминава миграционния път на прелетните птици Виа Понтика.
Вредите, които можеха да причинят на птиците вятърните турбини, бяха причина за спирането на проект за изграждане на вятърна електроцентрала край Бургас.
Заради засилен инвеститорски интерес в северната част на крайбрежието територията за добив на електроенергия от вятъра се разширява. Но добивът на вятърна енергия от крайбрежието среща сериозна екологична съпротива.
Има над 200 инвестиционни предложения само за нос Калиакра. Единият от инвеститори вече е глобен с 20 000 лв., защото ветропаркът на нос Калиакра е в границите на "Натура 2000".
В същия район край Шабла вече са одобрени преписки за над 100 ветрогенератори, но са монтирани 10, защото одобрението протича много внимателно. Ако административните процедури в страната ни се подобрят, България има перспектива за развитие на вятърна ферма навътре в морето.
Районът на Черно море по оценка на Европейската асоциация за вятърна енергия е изключително подходящ. До 2010 г. България трябва да произвежда 11% от енергията си от възобновяеми източници, което се равнява на около 1500 мегавата.
Любопитно е, че Черно море предлага и други възможности за добив на енергия. Запасите от метан в него са за хиляди години консумация занапред, но у нас не се предвижда добив на газ на българската икономическа зона на морето - за разлика от това, което се прави в Турция, Румъния и Русия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!