Н а 26 април в Шумен отбелязват 150 години от създаването на едно от първите български читалища - "Добри Войников", напомни председателят му Николай Николов на пресконференция в Народния театър "Иван Вазов" днес.
За първи път пред гостите беше представен и филм за историята на читалището от 1856 година досега. Прожектиран е бил и откъс от първата българска постановка "Михал Мишкоед", изиграна от самодейната трупа на читалище "Добри Войников".
През последния половин век, откогато носи името "Добри Войников", читалището е едно от най-добрите в страната и дава своя принос за развитието на почти всички области на духовния живот", отбеляза председателят му.
Читалището е основано през 1856 г. в Шумен (същата година са създадени още две читалища - в Лом и Свищов). Първоначално този център на българската култура не е имал име.
Въпреки това табелката над първата сграда е с надпис на три езика - български, френски и турски. Затова Райко Жинзифов пише статията "Европеизмът в Шумен", в която разглежда обратната страна на един реално протичащ процес.
По-късно читалището получава името "Архангел Михаил". По това време то отпуска значителни средства на училища и бедни ученици, подпомага ги "нравствено и веществено", на два пъти отпуска заеми на нуждаещи се търговци и занаятчии, а през 1875 г. открива и неделно училище за чираци и калфи.
Днес читалището носи името "Добри Войников" и е основен фактор в културния живот на града. То развива многостранна дейност: лекционна просвета, любителско художествено творчество, културно-масови прояви, концерти, издаване на книги и брошури, организира различни курсове, слави се и с богатата си библиотека.
От читалището тръгват Драматичният театър в Шумен, Дружеството на писателите, Художествената галерия, създадена в читалището като картинна галерия и Дружеството на художниците.
Читалището е член на Съюза на народните читалища в България и на Клуба на дейците на културата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!