Ш ест дни преди предсрочните парламентарни избори в Германия кандидатите за поста канцлер Герхард Шрьодер и Ангела Меркел застанаха един срещу друг за втори път в телевизионен дебат. Този път с тях в студиото бяха и коалиционните им партньори и лидери на малките партии, които ще участват в изборите.
Шрьодер, който не предизвиква ентусиазъм с икономическите и социалните си постижения се надява, че германците в крайна сметка ще си кажат "те доказаха, че са способни да управляват".
Лидерът на Христиандемократическия съюд (ХДС) Ангела Меркел пък има друг проблем - тя трябва да убеди съгражданите си, че нейните предложения са по-добрите.
Малките партии играеха ролята на статисти в телевизионното студио, обобщава кореспондентът на RFI.
Шрьодер и Меркел проявиха оптимизъм и решимост за борба до край. Ще спечелим изборите на последната права. Имаме най-добри шансове, въпреки че не всичко е решено, обяви Меркел. И подчерта, че няма намерение да влиза в голяма коалиция с управляващите социалдемократи.
Меркел обвини Шрьодер, че икономическата му политика се е провалила и затова отвлича вниманието на избирателите от лошото си управление с лъжи. Тя предупреди, че канцлерът ще доведе на власт бившите комунисти.
Нейният съюзник - председателят на Християнсоциалния съюз (ХСС) Едмунд Щойбер, изтъкна, че голямата коалиция е най-лошото решение за Германия.
Шрьодер пък каза, че е оптимист и обеща да се бори много твърдо до края, за да може да продължи и след изборите политиката си на реформи в сегашната коалиция със зелените.
Министърът на външните работи Йошка Фишер, който е представител на зелените, атакува ХДС за позицията им за Ирак.
Последните проучвания на общественото мнение показват, че нито управляващата коалиция, нито опозицията могат да спечелят абсолютно мнозинство. Въпреки това и Меркел, и Шрьодер продължиха да отхвърлят варианта за голяма коалиция, отбелязва Франс прес.
Ройтерс посочва, че Меркел е отправила нападки срещу канцлера поради топящата се преднина на християндемократите. Те решиха през последната седмица от предизборната кампания да поставят ударението върху опасността, пред която според тях би се изправила Германия при бъдеща "червено-червено-зелена" коалиция в парламента, предаде Франс прес.
Става въпрос за евентуално обединение на новата Лява партия (ЛП), Германската социалдемократическа партия (ГСДП) и зелените.
Генералният секретар на ХДС Фолкер Каудер представи пред журналисти предизборни плакати, разлепени из цялата страна, призоваващи германците да се произнесат за ясна ориентация, а не за "червено-червено-зеленото" . Аргументът на консерваторите е, че ГСДП е склонна да приеме подкрепата на бившите комунисти и на разочарованите от социалдемокрацията, представени от ЛП, за да може да продължи сегашната правителствена коалиция със зелените.
Канцлерът социалдемократ Герхард Шрьодер категорично отхвърля предположенията, че е готов на съюз с Лявата партия, чиято програма смята за демагогска. Според консерваторите обаче Шрьодер вече няма да играе никаква роля в ГСДП след изборите.
Фолкер Каудер съобщи, че лидерът на ХДС и кандидат за канцлер Ангела Меркел ще свика в сряда екипа си от съветници, сред които е и евентуалният бъдещ министър на финансите Пау Кирхоф, данъчен експерт с радикални либерални идеи.
Кирхоф е спорна фигура дори в редиците на ХДС и ХСС, както и за техните съюзници от Свободната демократическа партия - либерали, отбелязва АФП.
Смята се, че Шьодер печели допълнителна подкрепа в проучванията на общественото мнение поради увеличаващите се критики към Кирхоф.
Някои вестници във вторник подробно се занимават с предстоящите избори в Германия.
"Берлинер цайтунг" смята, че съвземането напоследък на Шрьодер, според поручванията на общественото мнение, е довело до изостряне на сблъсъка.
Канцлерът казва, че християндемократите ще предизвикатк разпад на социалната държава, докато Ангела Меркел твърди, че социалдемократите и зелените са символ на застой. Тези изявления са прекалено опростяване на нещата и всеки знае, че не отговарят на истината, посочва "Берлинер цайтунг".
В отговор на покачването на рейтинга на Шрьодер Ангела Меркел може да се опита да се оттърве от спорния министър на финансите в сянка Пол Кирхоф и неговото предложение за плосък данък в размер на 25 процента, пише "Файненшъл таймс Дойчланд".
Вместо това е по-добре тя да потърси помощта на друг политик от ХДС - Фридрих Мерц. "Файненшъл таймс Дойчланд" отелязва, че Кирхоф е станал жертва на политиката преди да е изкарал един ден като министър и че това не би се случило на Меркел с Фридрих Мерц, който има опит в полтическите интриги.
Но ако Меркел освободи Кирхоф сега, тя ще признае, че нападките на социалдемократите срещу данъчните предложения са били оправдани. Нещо повече, тя ще навреди на собствения си авторитет и ще разгневи всички онези гласоподаватели на ХДС, които искат да се проявява смелост в политиката.
Според "Тагесшпигел" е абсурден фактът, че в новия Бундестаг ще влязат три либерални и три леви партии. Най-странната кампания в историята наближава своя край, провъзгласява вестникът, никой не знае какво ще стане. Единственото сигурно нещо е кои партии ще бъдат в парламента.
За изборите в Германия пише и руският "Труд". Вестникът смята, че източна Германия продължава да изостава в своето развитие чувствително от западната част, въпреки че са изтекли 15 години от обединението.
В атмосферата на еуфория след обединението на Германия тогавашният канцлер Хелмут Кол обеща до няколко години да преобрази бившата ГДР в просперираща страна, припомня вестникът. Най-предпазливите песимисти обаче даваха около 30 години, за да успее този експеримент на социално инженерство.
"Труд" заявява, че половината от този срок вече изтече, но успехът не се вижда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!