К ато начало - факти и цифри
Може би си спомняш от часовете по география, че Черно море е затворен вътрешен басейн, който по всички белези прилича на океанските акватории - със значителната си дълбочина и големия приток на води от реките и от Световния океан.
Координатите му се разполагат на 40 градуса 55'53" u 46 градуса 32'53" северна ширина и на 27 градуса 27' u 41 градуса 42' източна дължина.
Общата площ на морската шир е около 423 хил. кв. км, а максималната дълбочина е 2245 м.
Едва 10% от всичките 537 хил. куб. км вода се намират в кислородната зона, а останалите 90% са потопени в сероводород.
Сереводородният слой, залегнал на 130-200 м в дълбочина, си е отличителна особеност за водите на Черно море.
Това е и обяснението на неприятното за плувците явление "ъпуелинг", което изкарва на повърхността по-студените и солени слоеве от водните маси от дъното.
След това водата на брега със седмици остава под 14-15 градуса по Целзий през лятото, а да си потопят краката се престрашават само гларусите.
Кой знае най-много за Черно море?
За всичко това, за следите от неолитни селища, пристанищата от античността и Средновековието, за останките от потънали кораби и за най-голямата катастрофа в историята но човечеството си говорихме с проф. д-р Петко Димитров от варненския Институт по океанология при БАН (IO-bas.bg).
Повече от 25 години той разнищва най-новата геоложка история в района на Черно море. Работил е в Средиземно море по програма "Атлантида" с инициатор Жак-Ив Кусто.
Ръководител е на българо-американския проект "Ной" и "ASSEMBLAGE" по програма на Европейския съюз.
С д-р Робърт Балард (откривателят на "Титаник", да) работят през 1999 и 2000 г. в района на Синоп (Турция), а през 2001-2002 г. - по западната част на Черно море, с надеждата да намерят останки от древни праисторически селища по старите брегови граници.
И да докажат, че не другаде, а именно тук се е случило онова катастрофално за древния свят събитие - ПОТОПЪТ.
Възможно ли е Черно море да е ключът към загадката на човешката история?
Проф. Димитров и д-р Балард ще извадят пред смаяния ти поглед достатъчно доказателства, че има голяма вероятност това да е точно така.
Срещу тях стои цяла гилдия от невярващи учени океанолози, археолози, геолози и историци. Но фактът е факт, когато е очевиден или е добре обоснован. Не знам как гледаш ти на тази научна хипотеза, но ще се опитам с помощта на проф. Димитров да те накарам да повярваш в историята.
В "Битие" на Библията подробно е разказано за дългия път на Гилгамеш към безсмъртието. Тръгнал от иракския град Урук, за да се срещне с мъдрия Ной. Той трябвало да му даде отговор за тайната на вечността.
Пътят на Гилгамеш минавал през морето на смъртта. Според проф. Димитров това е Черно море, получило името си още преди 7600 г. заради покъртителната картина на повърхността и отблъскващата миризма на сероводород, която изпълвала атмосферата на мъртвите води.
Какво точно се е случило преди 7600 години?
През 1985-а с руската подводница "Аргус" се провеждат изследвания по старите черноморски крайбрежия.
На около 60 км източно от Варна са открити дюни и валове, които са доказателство, че границите на Черно море са били десетки километри по-навътре.
А разливането им навън говори за опустошителна катастрофа, предизвикана от земетресение, огромна вълна, а може би и от двете заедно.
Хипотезата на проф. Димитров е за скъсване на прага на Босфора и нахлуването на океански тип вода от Средиземно море.
До катастрофата Черно море е било нещо като голямо сладководно езеро с най-плодородните земи на Балканите.
Заливането на тези земи е станало за около година и половина. Нивото на водата се е повишавало с 12 см на денонощие!
Живот преди потопа
Доказателство за живота по бреговете преди ПОТОПА са културите Варна и Дуранкулак, както и още три предполагаеми неолитни селища.
Най-интересната област от Черно море за археолозите е шелфът между 90 и 120 м под морското равнище, където са били разположени старите брегови линии. Именно те са причина за активните свлачища по крайбрежието днес.
През 2001 г. с кораба "Академик" проф. Димитров и д-р Балард правят сонарна снимка на дълбочина от 80-500 м и... попадат на подводни селища.
Не са успели да проведат проучвания там поради силно замърсеното дъно. На 82 м дълбочина и 135 градуса източно от Варна обаче откриват струпани на дъното амфори от потънал кораб.
Успяват да извадят една от амфорите на повърхността и разбират, че корабът е пренасял маринована риба, а възрастта му е 2300-2500 г.
Зарито на дъното двамата учени откриват и най-оспорваното си доказателство, наречено от проф. Димитров "Чинията на Ной".
Върху външната страна на този битово-култов предмет са открити графични знаци.
Чинията е дадена за проучване на проф. Хауърд Хармън от Католическия университет в Брюксел. Според него само един предмет не е достатъчен, за да се докаже писменост, но е почти сигурен, че първата е дошла именно от Балканите.
Кажи истината, Ной!
Сигурна съм, че с типично балкански скептицизъм ще си кажеш: "Да, бе! Точно на Балканите да е хвърлен пъпът на човешката цивилизация?! Не е за вярване!".
А проф. Димитров би ти отвърнал: "Защо не?!" Подобни катастрофи са връхлитали и Каспийско, и Аралско море.
Но Черно море с постоянната си сероводородна зона е уникален случай сред световните морета.
Освен това в Дуранкулак е открита най-древната каменна архитектура в Европа. Културата Хаманджия е с датировка 7-8 хил. години пр.н.е. - същата като на събитията в Черно море.
А във Варненския неолитен некропол само в гроб №43 е намерено злато колкото в цяла Европа за този период - 6 кг.
Дали ще успеят проф. Димитров и д-р Балард да намерят непоклатими доказателства за своята впечатляваща хипотеза, зависи от продължението на подводните изследвания на черноморското крайбрежие.
А аз бих добавила - макар да казват "всяко чудо за три дни", - че чудото се случва, когато вярваш в него. Интересно, какво ли мисли Ной по въпроса?
За черната биография на синьото ни море
Преди да те настрои романтично, да те накара да мечтаеш за Созопол, Галата или Балчик и без да те попита "Кога ще ходиш на море?", Илиана Димова от сп. AZ (Azmagazine.bg) ще ти разкаже някои неща за Черно море.
8 август 2004, 08:35
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!