Р илският манастир ще открие обновения си църковно-исторически музей в събота, 23 юни.
Музеят беше основно ремонтиран в продължение на осем месеца, експозицията му е разширена и подобрена.
За първи път ще бъдат показани уникални църковни одежди и принадлежности. Голяма част от досегашните експонати са реставрирани и консервирани.
Сред тях са глаголически лист от 12-и век, турски султански фермани за признаване на собственост и привилегии на манастира, ръкописи и старопечатни книги от 12-и до 19-и век, плащеница - дар от молдовския княз Йоан Богдан Войвода от 1511 г., златотъкани плащеници от 19-и век, подарени от руски манастири и др.
Емблематичният за манастира Рафаилов кръст с дърворезба от началото на 19-и век е показан по нов начин във витрина с постамент от негорима и водоустойчива материя и с бронирани стъкла.
Запазено е и специалното място на Хрисовула (дарствената грамота) на цар Иван Шишман от 1378 г., с който дарява земи и гори на манастира, за да може да се издържа.
Подменени са изцяло електрическата, климатичната и сигнално-охранителната инсталации, както и осветлението, настилките и витрините. Поставени са камери за видео-наблюдение.
Ремонтът е бил извършен изцяло със собствени средства на Рилската Света Обител, които са събрани от продажбата на билети за музея.
Музеят работи всеки ден без почивка от 8:30 до 16:30 часа и през 2006 г. е бил посетен от близо 70 хиляди души.
Рилският манастир е паметник на културата от национално и световно значение, включен е в списъка на 100-те национални туристически обекти и в списъка на паметниците на културата на ЮНЕСКО. Музейната му сбирка има над 100-годишна история.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!