Н якои отвръщат поглед от екрана с покруса, дори им е неудобно да говорят за случващото се там. В една къща, където Големият брат те наблюдава строго, когато спиш, когато се къпеш или храниш, когато правиш любов или просто плачеш.
Други се забавляват искрено, алчни за сензации. Зад екрана е човекът в целия му блясък. Той е жесток и състрадателен, прям и потаен, благороден и завистлив.
Няколко дни в къщата и маските падат. Човекът е уязвим и това важи за всички - добри и лоши. Зрителите изживяват своя драма. Моралните устои са подложени на изпитание.
Популярна в близкото минало актриса изстисква пъпка от задната буза на още по-популярен, но в настоящето, крал на попфолка. На живо, пред милионната аудитория.
Някой повръща пред екрана, друг пие бира, а трети яде пица с бекон, яйце и обилен сос. И иска още зрелища. Получава ги като награда за търпението - камерата улавя и предава тласъците, повдигащи юргана на семейната спалня.
Няма съмнение, това е кулминацията на вечерта. Всички са задоволени - и тези под юргана, и тези пред екрана. В основата са парите. Къщата носи печалби.
Също както "Втори живот" (SecondLife). Хора и фирми купуват там парцели, продават стоки, творят и живеят своя втори, виртуален живот. Може би по-добър и по-свободен? Държави обаче отварят посолства във виртуалния свят, което сякаш е тревожен знак.
ФБР също не спи. Агентите са там, макар и поканени от "Linden Lab", за да проучват окей ли са нещата в триизмерния интернет. "Хазартът в SecondLife" процъфтява, а това означава пари, много пари. Означава и много агенти.
На други места пък парите не достигат. НАСА затвори своята "фабрика" за идеи - елитния доскоро NIAC, поради липса на финансиране. Един от проектите на института за перспективни концепции предвиждаше космическа сонда за фотографиране на планети извън пределите на Слънчевата система.
Мечтателите от NIAC си представяха също как космически екран защитава Земята от слънчевите лъчения и как противодействат на глобалното затопляне. Уви, пари за подобни щуротии няма. Но има Ирак, може скоро да има и Иран. А това означава пари, наистина много пари.
В Европа, или по-точно на Острова, видеокамерите на всеки ъгъл са на път да проговорят. 2,4 млн. "очи" наблюдават англичаните в момента. Но камерите в Мидълзбро, а скоро и в 20 други градове на Обединеното кралство ще започнат да командват с глас. Непослушните, разбира се.
Обществото във Великобритания е раздвоено. Едни приветстват мярката, други са против.
Живеем в атмосфера на засилваща се всеобща подозрителност, казва не без основание Ричард Томас, представител на Наблюдаващия съвет към правителството.
Последните гастроли на английските запалянковци на континента обаче обезсилват неговите думи и протест.
В центъра на Токио монтират бъбриви чипове. Обществото в Япония не е раздвоено. Хората, които се разхождат там, ще получават на своите слушалки информация за улици, адреси, магазини и забележителности.
Проектът дава представа какво ще е бъдещето, обясни просто професор Кен Сакамура, ръководител на екип учени от Токийския университет.
Отново в Европа. Бизнесмен гледа от Германия как обират дома му в Бразилия.
А в Луковит хората на Румен Петков заловиха навръх 8 март обирджии на местната бензиностанция. Благодарение на монтираните току-що видеокамери.
Разширяването и внедряването на системите за контрол и видеонаблюдение няма алтернатива, заяви решително министърът на вътрешните работи.
Технологиите решават и... създават проблеми. Едни ги харесват, други - не.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!