П ред ЕС от Нова година стои още едно предизвикателство - как да приеме три нови езика - български, румънски и ирландски, пише белградският в. "Блиц".
Днес в Европейския съюз има 23 официални езика, а най-много работа в Брюксел имат преводачите, които никога не са достатъчно.
Трите нови официални езика ще доведат до големи усложнения в усилията на европейските служители да общуват, поради което критиците вече виждат ЕС като Вавилонска кула, пише изданието.
Новите езици ще повишат разходите за преводи, а само през 2006 г. ЕС отдели за преводачески услуги 1,1 млрд. евро, което е около 1% от общия бюджет.
След влизането на Великобритания в ЕС през 1973 г. английският постепенно изтласка доминиращия дотогава френски и в момента това езикът, който най-често се говори в Брюксел, пише в. "Блиц". Все пак ЕС остава привързан към всички официални езици, пише в статията.
Езиковото многообразие е наше общо богатство и стимулирането на това многоообразие е приоритет на ЕС, заяви Ян Фигел, еврокомисар по културата, който доскоро отговаряще и за езиковото многообразие.
В момента в трите най-важни европейски институции работят 4000 преводачи. Тези институции използват и услугите на още 1500 сътрудници на хонорар за преводи. Най-трудният проблем е как да бъдат намерени лица, които говорят редки езици.
Преводачите са под постоянно напрежение. През изминалата година те е трябвало да преведат 2,8 млн. документа от около 11 000 срещи. Често се случва на важни срещи да няма достатъчно преводачи, което затруднява и работата на журналистите, се обяснява в статията.
Започна ремонтът на офисите за преводачите, които в бъдеще ще имат 30 студия вместо досегашните 21.
Преди присъединяването на България и Румъния в ЕС на 1 януари т.г., в ЕС ангажираха по 40 преводачи от тези езици. Те са ангажирани в Брюксел и Люксембург.
Същото бе направено и преди 1 май 2004 г., когато 10 бивши комунистически страни влязоха в ЕС, а с бъдещото разширяване на съюза нуждата от преводачи ще бъде още по-голяма, заключава белградският вестник "Блиц".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!