В Испания започва най-големият съдебен процес, свързан с баската сепаратистка организация ЕТА, в който през следващите четири до осем месеца се очаква да бъдат призовани повече от 300 свидетели.
Срещу 56 души са предявени обвинения, че принадлежат към групировката или са й сътрудничили. Според баските националисти обаче делата само ще навредят на перспективата за намиране на политическо решение.
Темата намира широк отзвук в испанската преса - "А Бе Се" например обвързва началото на процеса с отбелязаната вчера годишнина от Нюрнбергския процес в Германия, когато нацистките лидери бяха обвинени във военни престъпления, информира Българската редакция на Би Би Си.
Баският всекидневник "Гара" вижда в процеса част от атаката, предприета срещу сепаратистите от бившия премиер Хосе Мария Аснар. Това е политически процес, в който десетки хора се явяват в съда само за идеологическото им членство в баската патриотична левица, а в някои случаи дори не за това, смята вестникът.
"Гара" осъжда неподходящите мерки, взети от властите през последните осем години и довели до процеса, вкл. дългото задържане на арестувани и затварянето на радиостанция. Ако имаше демокрация, такъв процес никоига не би започнал, твърди изданието.
Мадридският "Ла Расон" преценява, че началото на процеса не е подходящо за правителството на премиера Хосе Луис Родригес Сапатеро.
През май парламентът подкрепи неговия план да води преговори с ЕТА, ако организацията се откаже от оръжията си; носеха се и слухове за възможно примирие. Сега големият процес идва в неподходящ момент за стратегията за прекратяване на насилието чрез преговори с терористичната групировка, заключава изданието.
По повод отбелязаната вчера 30-годишнина от смъртта на ген. Франко барселонският "Периодико" пише, че за милиони испанци, родени след 1975 г., Франко е просто част от учебниците по история. Повечето гледат на дикатора като на символ на "лошата" Испания, която вече не съществува и не трябва да се възражда, посочва вестникът.
Но макар и Франко вече да не е част от испанското всекидневие, неговият отпечатък ясно се вижда върху днешната политическа десница, декларира "Периодико". Най-сериозното нещо е, че има носталгия по униформената държава и авторитарния стил на управление, смята изданието.
Според "А Бе Се" историците трябва да преценяват Франко и неговия режим обективно. Няма смисъл да се подхващат пропагандните битки от миналото, които са чужди на младото поколение, съветва вестникът.
Изданието призовава за стриктен анализ на всеки елемент от франкизма, включително липсата на свобода, международната изолация, икономическия растеж и израстването на солидна средна класа. Проблемите от миналото ни правят по-слаби в бъдещето - може би това е целта на някои, заключава "А Бе Се".
"Ел Паис" празнува факта, че Испания сега е единна демокрация благодарение на прехода от франкизма в годините след 1975 г. Проблемите, които пречеха на единството с десетилетия, военщината например, изчезнаха от хоризонта, отбелязва вестникът.
Вярно е, че националистическото напрежение остава, но регионалната автономна система позволява проблемите да се решават политически, категорично е изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!