Т урският проислямски премиер Реджеп Тайип Ердоган призова забраната в турските университети да се носи ислямска забрадка да бъде отменена.
Апелът на министър-председателя за конституционни промени идва само седмици след политическия триумф на неговия съмишленик Абдула Гюл - ревностен мюсюлманин, който бе избран за президент.
"Правото на висше образование не може да бъде ограничавано заради облеклото на една млада жена. Такъв проблем не съществува в западните общества, докато в Турция го има. Затова според мен първо задължение на политиците е да го разрешат", отбелязва Ердоган в интервю, публикувано във в. "Файненшъл таймс".
Премиерът признава, че решаването на наболелия въпрос е приоритет на кабинета му, като настоява, че носенето на забрадка ще бъде обект на свободен личен избор.
Интересното е, че преди изборите Ердоган внимателно избягваше да отговаря на въпроси за позициите си по темата, както и да оповестява своите намерения.
Скоро след вота обаче неговата проислямска Партия на справедливостта и развитието формира група от законодатели и експерти, които да подготвят проект за нова конституция.
И докато юристите и членовете на ръководството й разискват дали има основания да се отмени тази забрана в проектоконституцията, президентът и премиерът настояват, че тя нарушава свободата на личността.
Пред турския в. "Милиет" Абдула Гюл също обясни, че е по-добре за забрадените жени да ходят в университет, отколкото да стоят вкъщи изолирани от социалния и обществен живот.
Важното в тази ситуация е как точно ще реагират военните. Те смятат себе си за пазители на светските традиции в републиката, основана от Кемал Ататюрк, и са свалили четири правителства от 1960 г. насам.
Военните се опасяват, че кабинетът на Ердоган се опитва да наложи ислямски дневен ред в страната. Те са убедени, че това е само първата стъпка, която ще предизвика лавинообразен ефект по отношение натиска върху жените да носят по-консервативно облекло и налагането на ислямски норми в личния и обществен живот на турците.
70-милионното население на Турция е предимно мюсюлманско, но повечето хора водят светски начин на живот. Жените и на премиера, и на президента обаче ходят забрадени. Наскоро Хайруниса Гюл се принуди да обнови гардероба си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!