Б ългарските новобогаташи, които търсят уважение, се опитват да го получат, обръщайки се ревностно към религията, която отново се възражда в страната след края на комунизма.
Така започва материалът на АФП от София, посветен на родните бизнесмени, които затрупват манастирите с икони дарения.
Подобен е случаят с манастира "Св. Мина" в покрайнините на София, където още от вратата личи лукса, а на табелки могат да бъдат прочетени имената на дарителите.
Бизнесмените търсят своята легитимност, като проявяват голяма привързаност към църквата без да са вярващи, защото бизнесът общо взето е приеман зле от общественото мнение, смята политологът Евгени Дайнов, цитиран от АФП.
Медията допълва, че след падането на комунизма в България около стотина мафиоти, превърнали се в бизнесмени, бяха убити в поредицата от зрелищни разчиствания на сметки.
Православните манастири в цялата страна се обновяват, а на нови места се строят нови църкви благодарение на тези дарители, посочва още агенцията и допълва, че въпреки тези богоугодни дела голяма част от емблематичните богаташи от периода на прехода са свършили зле.
Материалът припомня съдбата на Илия Павлов, президентът на холдинга "Мултигруп". Той построи параклис в родното си село и даде името си на своя курортен комплекс на Черноморието (Сейнт Елиъс), но беше застрелян през 2003 г.
Банкерът Емил Кюлев също щедро помагаше за изграждането на църква - тази, която беше поръчана от прочутата пророчица Ванга, но беше убит през 2005 г.
Вече всяко едно откриване на офис или предприятие не минава без религиозна церемония. Не направи изключение и създаването на партия ГЕРБ на Бойко Борисов, отбелязва агенцията.
АФП посочва още, че докато преди 1989 г. ходенето на църква е било забранено, то днес, особено по празници, храмовете са препълнени с хора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!