М еталурзи от "Кремиковци" продължиха днес протестите си пред Министерския съвет. По данни на синдикатите събралите се са били над 2 хил. души (виж фоторепортаж на Георги Димитров-Бруно от Нет Инфо).
Протестиращите скандираха "оставка", сградата бе заградена от плътен кордон полицаи.
В 9,50 ч. протестиращите пробиха полицейския кордон, преминаха през булевард "Дондуков" и достигнаха до сградата. Движение в района бе блокирано в продължение на часове.
Лидерът на КТ "Подкрепа" в комбината Людмил Павлов заяви, че в понеделник ще блокират София, ако не се вземе правилно управленско решение за "Кремиковци" и не се платят заплатите на работещите там.
Няма сила, която да спре кремиковската техника, каза Павлов.
По-късно той предупреди, че още от петък може да се пристъпи към гражданско неподчинение.
Павлов заяви, че от "Кремиковци" тръгват белазите (тежкотоварни машини). Опитват се да ги спрат, но ние имаме пътища да ги изкараме, допълни синдикалният лидер.
Лидерът на КНСБ в комбината Васил Яначков изрази съжаление, че не е изкарал хората на протест още при първите признаци на некоректност от страна на "Ворскла Стийл" преди един месец.
Настояваме държавата да се намеси за спасяването на "Кремиковци", каза пред протестиращите Яначков. Той посочи, че по цял свят правителствата са загрижени за икономиките и индустриите си и полагат неимоверни усилия за спасяване на националните финансови и икономически системи.
Яначков припомни, че вчера работниците поискаха "нищожен кредит", обезпечен с продукция на комбината, който да може да се захрани дружеството за около месец, докато в този период влезе нов собственик.
Ще пристъпим към организиране на общонационален протест в подкрепа на "Кремиковци" и за защита интересите на всички работещи, каза Яначков.
След преговори с представители на правителството Васил Яначков и Людмил Павлов съобщиха, че са постигнали съгласие с управляващите за незабавно изплащане на заплатите на работниците за месец август и септември.
Синдикалните лидери съобщиха също, че украинската фирма "Смарт" е заявила през икономическото министерство сериозен интерес към комбината.
За утре бе обявен нов протест пред храм-паметника "Ал. Невски", който отново да приключи пред сградата на Министерство на икономиката и енергетиката.
Правителството ще окаже всякаква възможна
подкрепа, за да може комбинатът да изпълни ангажиментите си към работещите
и специално към изплащането на заплатите за август и септември, каза министър-председателят Сергей Станишев на пресконференция след преговорите.
Той допълни, че съществуват икономически механизми и кабинетът се ангажира това да стане.
Последната година правителството полага изключителни усилия за перспективата на "Кремиковци", заяви Станишев и добави, че именно затова през последните месеци е имало толкова срещи с кандидат-купувачи. Той изтъкна и влошената конюнктура заради световната финансова криза.
Работниците, които протестират в момента за своите заплати трябва да отнесат протеста си към това правителство, което направи приватизацията на комбината, каза Станишев. "Кремиковци" бе приватизирано по време на управлението на кабинета на Иван Костов.
Министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров съобщи, че е решено да се потърси форма за недържавна подкрепа за "Кремиковци".
Чрез продажба на готова продукция до края на следващата седмица трябва да се осигурят 24-25 млн.лв., за да се изплатят заплатите на работниците за август и септември, уточни министърът.
Около 1200 души ще бъдат съкратени, ако до 10 дни не бъде намерен оператор за комбината. Други 3500 души ще останат на работа, дори ако се спре коксо-химическото производство, каза още Петър Димитров.
В интервю за Би Ти Ви тази сутрин той посочи, че продължават разговорите с един потенциален инвеститор отвън и двама - от България. Министърът потвърди, че единият от тях е бившият собственик Валентин Захариев.
Петър Димитров заяви, че трябва да сме наясно с реалната ситуация - през септември 1 т метал струваше 720 евро, сега на италианския пазар струва 420-430 евро за тон.
Рано е да погребем Кремиковци, а да го оставим в латентно състояние и там да останат да работят около 3500 души, посочи министърът пред Би Ти Ви и допълни, че така, при промяна в конюнктурата, комбинатът ще може да продължи да работи.
Днес металурзите поискаха гаранции, че при съкращения държавата ще осигури по 30 брутни работни заплати на човек.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!