В документа представителите на бизнеса предлагат на правителството партньорство в усилията за оптимизиране борбата с корупцията на всички нива и във всички сфери на публичната администрация.
Според компаниите има 11 конкретни мерки, които трябва да се предприемат възможно най-скоро, за да се сведат до минимум условията за предлагане на "пари под масата". Сред тях са:
- Въвеждането на електронно правителство и закон за лобизма и задължително обучение за всички държавни служители по проблемите на корупцията и нейното противодействие.
- Създаването на независим орган към Министерския съвет за разследване случаи на корупция и консултативен съвет към него, съставен от представители на бизнеса, обществените организации, медиите и политиката, включително представители на опозицията.
- Обществено обсъждане на всички нормативни актове, които могат да създадат условия за корупция.
- Въвеждане на образователни програми в учебните заведения на антикорупционна тематика и др.
"Българският бизнес е достатъчно зрял, за да се обедини около една кауза - борбата срещу корупцията", заяви председателят на ББЛФ Максим Бехар, като добави, че очаква подкрепа от правителството.
От своя страна компаниите се ангажират с редица стъпки, с които да подпомогнат правителството в борбата му срещу порочните практики, като например да въведат сключването на антикорупционни договори с техните партньори и служители, да осигуряват пълна прозрачност на офертите си в търговете за държавни поръчки, да участват активно във всяка инициатива на правителството срещу корупцията, да създадат централна схема в местните търговски камари за огласяване на опити за подтикване към корупция.
Декларацията е базирана на етичните и професионални кодекси на компаниите, участвали в нейното изготвяне, и е изпратена на министър-председателя Симеон Сакскобургготски и на всички министри в правителството.
Нови мерки за намаляване на риска от корупцията по високите етажи на властта, които ще засегнат министрите и политическите им кабинети, е предвидила правителствената комисия за борба с корупцията.
Промените са залегнали в специална поправка на Стратегията за борба с корупцията. Те предвиждат в близките седмици да започне изготвянето на правила, отнесени към министрите и ръководителите на политическите им кабинети, за да се избегнат ситуации на конфликт на интереси, приемане на подаръци и използване на служебно положение за лични цели, информира Константин Паликарски, секретар на комисията.
Според правилата всеки подарък, който може да бъде възприет като направена услуга е недопустим, независимо от неговата цената.
Създава се и смесен съвет с представители на бизнеса с цел формиране на публично-частното партньорство за ограничаване на корупцията в бизнес средите и по "високите етажи".
Предстои формулирането и провеждането на политика за поощряване на фирмите, които не прилагат и активно противодействат на корупционните практики.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!