П редседателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу ще използва посещението си в България петък, за да окаже натиск върху балканската страна да направи нови стъпки в борбата с корупцията, съобщава агенция Ройтерс.
Брюксел прекрати част от помощите за България заради подозрения в измами, като по този начин изпрати сигнал, че търпението към София се изчерпва заради не особено активните усилия на страната да се справи с организираната престъпност и подкупите.
Барозу ще подчертае, че през първата година от членството си в ЕС България е постигнала недостатъчен напредък в тази област и са необходими още усилия преди първия цялостен доклад през юли, съобщи представител на ЕС, цитиран от Ройтерс.
Председателят на ЕК ще се срещне с българския премиер Сергей Станишев и с други официални лица. Той ще обсъди лисабонската стратегия за икономически реформи и ролята на България в енергийната политика на ЕС.
Съюзът не препоръча на България да бъдат налагани санкции, но дипломатически източници съобщават, че заплахата от наказателни мерки все още не е отпаднала.
България и Румъния се присъединиха към ЕС две години след повечето бивши комунистически страни от Централна Европа, най-вече заради опасенията, че не са реформирали достатъчно съдебната си система.
Те се нареждат сред най-корумпираните страни в ЕС, като "Транспарънси Интернашънъл" ги постави на 64 и 69 място през 2007 г. в своето изследване сред 180 страни.
Правителството подценява последиците от липсата на достатъчни действия, съобщи представител на ЕС в София.
То трябва да приеме замразяването на парите от европейските фондове като послание, че ще му бъде искан отчет и трябва да приеме това като шанс да изчисти действията си, каза още той.
Изследване показва, че злоупотребите и престъпността струват на най-бедния член в ЕС милиарди евро годишно. Правителството в София настоява, че прави всичко възможно, но досега нито един високопоставен служител не е осъден за подкуп.
Социалистическото правителство изтъкна отчасти като причина за замразяването на парите от европейските фондове липсата на добра комуникация с Брюксел.
Миналата седмица то обяви мерки за затягане на контрола и увеличаване на прозрачността.
Анализатори твърдят, че политици и магистрати често са свързвани с фирми със съмнителен бизнес и трудният баланс в трипартийното коалиционно правителство пречи за бързото справяне с корупцията.
"Най-голямата слабост на правителството е неговата мудност. Всички мерки се отлагат", твърди политическият анализатор Андрей Райчев.