С ъветът за сигурност и генералният секретар на ООН Кофи Анан осъдиха категорично военната офанзива на бунтовниците срещу режима в Чад и призоваха страната и съседен Судан да се въздържат от враждебни актове помежду си.
Органът на световната организация обсъди ситуацията в региона по инициатива на Конго, която е член на Съвета за сигурност и следващ председател на Африканския съюз.
Властите в Чад заявиха вчера, че са спрели настъплението на бунтовниците от Обединения фронт за промяна към столицата Нджамена, където бе възстановено спокойствието след многочасови интензивни сражения.
Правителството на президента Идрис Деби обвини Хартум, че стои зад офанзивата на бунтовниците.
Държавният департамент на САЩ посъветва американците да не пътуват до Чад, а онези, които са в северноафриканската страна - да я напуснат. Говорителят на Държавния департамент Шон
Макормак призова народа на Чад да се въздържа от насилие и да уреди разногласията си по мирен път, но добави, че не може да потвърди обвиненията, че Судан е замесен в бунта.
Министерството на външните работи на Канада вчера също посъветва гражданите си да избягват пътуванията до Чад.
Междувременно министерството на отбраната на Франция отрече обвиненията на "Обединения фронт за промяна" в Чад, че френските войски са се намесили в подкрепа на режима на Деби, пише днес френският в. "Монд".
Бунтовническите групировки атакуваха столицата на африканската държава вчера, но след няколкочасова борба президентът обяви, че положението е под контрол.
Режимът на Деби се оказа изключително дестабилизиран заради този конфликт. Именно той обяви, че ще се произведат избори, насрочени за 3 май, но в същото време е доста изолиран в своята собствена страна въпреки подкрепата на Франция, която поддържа войски на територията на Чад, припомнят от френския всекидневник.
Режимът на Идрис Деби се оказва лице в лице с политическа опозиция, която призовава към бойкот на изборите на 3 май, и същевременно се бори срещу въоръжени бунтовнически групировки. Президентската власт е допълнително отслабена и от масовото отлъчване на неговия собствен етнически клан.
Бунтовничеството се опира едновременно на социалното недоволство и вчерашния конфликт в столицата. Цялата обстановка в страната се характеризира с нестабилност, което поставя президента Деби пред доста трудности и предизвикателства, заключават от "Монд".
Държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс, от своя страна, призова за скорошно изпращане на умиротворителни сили на ООН в Западен Судан, като обвини правителството в Хартум, че не е успяло да изпълни задължението си да защити населението на района и явно се нуждае от международна подкрепа.
Светът трябва да предприеме действия, категорична бе Райс на обща пресконференция със своя канадски колега Питър Макей. Тя изрази тревога от продължаващото насилие в Дарфур, където над 2 млн. души са прогонени от домовете си.
Райс подчерта, че САЩ работят усилено в Съвета за сигурност за ускорена подготовка на разполагането на сините каски, вкл. планиране и набиране на необходимите войски. Не можем да си позволим да чакаме, категорична бе тя.
Усилията на 7000 военнослужещи от Африканския съюз не са достатъчни да умиротворят района, който е прекалено обширен за патрулиране. САЩ искат не само да бъдат изпратени умиротворителни сили на ООН в Судан (което правителството в Хартум отказва - бел.ред.) но и желаят тези сили да получат логистична подкрепа от НАТО, припомни американският първи дипломат.
Сигурна съм, че ще обсъдим всичко това на срещата на НАТО в София, България, добави Райс. Министрите на външните работи на страните от пакта се събират на неофициална среща в столицата ни на 27 и 28 април.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!