М еждународната природозащитна организация WWF и шест български организации внесоха жалба до Европейската комисия, която изобличава българското правителство, че не е внесло пълен списък и е закъсняло с приемането на местата, защитени от европейската екологична мрежа "Натура 2000".
Жалбата е основание ЕК да започне процедура за санкциониране на българското правителство.
Официалният списък по Директивата за местообитанията (хабитати), който българското правителство изпрати в Брюксел, включва само 180 места от "Натура 2000", които покриват 13% от територията на страната.
Това стана, въпреки че на 21 ноември 2006 г. Националният съвет по биоразнообразие, който съветва българския министър на околната среда, предложи да бъдат включени 225 места, които покриват 28,6% от територията на страната, се изтъква в жалбата.
"В списъка с "Натура 2000" места, предложен от българското правителство, са пропуснати почти всички места по Черно море, както и много планински зони близо до ски курорти, където се фокусира инвеститорският интерес", казва Катерина Раковска, координатор "Защитени територии и Натура 2000" във WWF.
ЕС изиска от двете най-нови страни членки да внесат списък с местата по "Натура 2000" към 1 януари 2007 г. Въпреки че българското правителство имаше техническата възможност да изпълни задълженията си навреме, то внесе списъка чак през март и дори "отложи" решението си за 45 места.
Като площ те покриват повече от половината от местообитанията по "Натура 2000" и включват зони с инвеститорски интерес, като Камчия и Емине-Иракли на Черно море, Западни и Централни Родопи и буферните зони на трите национални парка Рила, Пирин и Централен Балкан, изтъкват природозащитницте.
"Българското правителство заяви, че причината за забавянето на внасянето на пълния списък с предложени "Натура 2000" места е "инвеститорският интерес" към някои места, особено тези на Черно море и близо до ски курорти.
Това е в пълно противоречие с изискванията на европейската Директива за местообитанията и националното законодателство, които посочват, че научните аргументи са единствен аргумент при обявяването на местата от Натура 2000", подчертава Алберто Аройо Шнел, координатор "Натура 2000" във WWF.
Природозащитните организации не одобряват драстичните непълноти в мрежата "Натура 2000" в България. Покритието й е недостатъчно за над 70% от видовете местообитания, а за някои видове не са включени въобще.
Например за кафявата мечка, която е приоритетен вид по Директивата за местообитанията на ЕС, в мрежата "Натура 2000" в България са включени само 20% от местообитанията й, при изисквани 60%.
"Българското правителство постави основите на бъдещи изключвания на места от мрежата "Натура 2000", което остави отворена врата за инвеститори и строителни фирми.
Правителството заяви, че местата с общи и подробни устройствени планове, няма да бъдат включени в мрежата "Натура 2000". В резултат общините по Черно море и край ски курортите трескаво променят устройствените планове, където сега има "отложени места", обяснява Катерина Раковска.
В същото време строителството в много предложени места от "Натура 2000" продължава - например в Странджа на брега на Черно море и край Банско, въпреки че европейското законодателство защитава всички места, които отговарят на критериите за включване в мрежата "Натура 2000", подчертават природозащитницте.
Седемте организации, подали официалната жалба са WWF Дунавско-Карпатска програма България, "Зелени Балкани", Сдружение за дива природа "Балкани", Информационен и учебен център по екология, Българското дружество по фитоценология, Екологично сдружение "Хаберлеа" - Асеновград и Студентският екологичен клуб при Софийския университет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!