И нститутът за пазарна подготви доклад, в който се прави преглед на одитните доклади на Сметната палата на Република България.
Идеята е да се анализира работата на българската администрацията посредством докладите на Сметната палата като орган за бюджетен контрол в страната.
Целта е чрез направения преглед на наличната информация и последващ анализ да се изведат конкретни резултати за дейността по контрол на бюджета и други публични средства и дейности.
Това ще позволи и изготвяне на препоръки, които ще спомогнат за намаляване на провала на българската администрация при разходването на бюджетните средства и ще способстват за по-ефективно изпълнение на правителствените програми и инициативи, убедени са авторите на доклада Зорница Манолова, Петър Ганев и Светла Костадинова
Пълният вариант на доклада е достъпен на интернет страницата на ИПИ (ime.bg/success-failure).
Анализът първи по рода си в България. Изследвани са 433 одита на Сметната палата, от периода 1998 - 2007 г., които се отнасят до централната администрация. Одитните доклади на общините не са част от това изследване.
Обобщените резултати изглеждат така: случаи на успех - 99; случаи на провал - 193; некласифицирани случаи - 141.
Според наличните данни разгледаните 433 доклада са на обща стойност над 47 млрд. лв., но изследователите казват, че реално са повече, ако се прибавят и тези, за които няма конкретни суми.
Случаите на провал са на обща стойност над 20 млрд. лв., докато тези, при които е реализиран успех, са на обща стойност 16,5 млрд. лв. Некласифицираните случаи са на обща стойност малко над 10,5 млрд. лв.
Общата сума на конкретно идентифицираните загуби е 727 млн. лв. Това са тези средства, за които има ясни и неопровержими данни, че са били разходвани неправомерно и/или не е бил постигнат дори минимален резултат в следствие на тяхното разходване.
Изхождайки от множеството провалени правителствени програми в различни области и инициирани от различни министерства, трябва да се запитаме дали има начин те да бъдат редуцирани или избегнати напълно, пишат авторите на доклада.
И посочват, че методите за това могат да бъдат най-разнообразни, варирайки от промени на административно ниво като повишаване и оптимизиране на контрола до промяна на възприятието за нуждата от правителствена намеса в икономическия живот.
Основният урок, изведен от анализа на докладите на Сметната палата
е, че правителствата не са ефективни за постигането на определени
резултати.
Поради тази причина целта трябва да е минимизиране на задачите, поети от публичния сектор. Не е необходимо правителството да поема дейности, които са набедени за "пазарни провали". Опитът показва, че договорните отношения с частни фирми, приватизацията и изобщо отстъпването на дейности от публичния към частния сектор са добро решение.
Правителственият провал може и да е по-страшен от "пазарния провал"! - заключават изследователите от Института за пазарна икономика.
Проектът е осъществен с подкрепата на CEE Trust (Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe - ceetrust.org) - независима публична организация, която насърчава развитието на гражданското общество в България, Чешката република, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Словения чрез подкрепа на организациите на гражданското общество за по-голяма ефективност и стабилност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!