Б ългарското правителство ще направи всичко възможно, за да се облекчи визовият режим за сръбските граждани.
Това обяви на среща с представители на бизнеса и администрациите на сръбският град Неготин и Видинска област посланикът на България в Сърбия Георги Димитров.
Посланикът ни обяви, че се очаква веднага, след като се състави новото сръбско правителство, да се търсят начини за облекчаване на движението само с лични карти на населението от граничните сръбски регион към България
в определена 20-50-километрова гранична зона
Димитров каза още, че представители на министерствата на вътрешните работи на двете страни ще договорят подробностите около дължината на граничната зона, начина на придвижване и всички подробности по влизането в България на сръбски граждани от пограничните райони само с лична карта.
От началото на годината българската консулска служба не е отказала нито една виза на сръбски гражданин, отбеляза посланикът ни.
Само консулската служба в Белград е издала над 10 000 различни визи, а консулството ни в Ниш издава дневно от 150 до 350 визи.
Димитров каза, че от българска страна има пълна готовност за подписването на споразумението за изграждането на две нови ГКПП-та при Салаш-Ново корито и по западната ни граница около Трън.
Посланикът съобщи още, че се подготвя тристранна българо-сръбско-румънска среща в Прахово по проблемите на замърсяването на река Дунав.
В нея ще участват не само еколози, експерти и специалисти, но и представители на граничните-полицейски служби на трите държави.
Димитров уточни, че последните случаи на замърсяване на Дунав с
нефтопродукти се дължат основно на изхвърляне на гориво в реката от кораби, извършващи контрабанда на гориво.
След разговори с компетентните сръбски контролни органи посланикът ни е получил уверения, че сръбското правителство е поискало от Европейската агенция за възстановяване помощ за
изграждане и инсталиране на автоматична станция
за наблюдение на състоянието на реката в участъка от Прахово до хидровъзел "Джердап 2", където се получават най-честите замърсявания.
Сърбия е представила пред агенцията свой проект за наблюдение на Дунав и България ще го подкрепи, уточни посланик Димитров.
Така на практика се очаква след срещата в Прахово да се изгради единна система за наблюдение и ранно оповестяване на дунавските страни при различни екологични замърсявания, аварии и бедствия по реката.
Посланик Димитров информира представителите на сръбския бизнес и администрациите на Видинска област и Неготин за предстоящото изграждане на газопровод в района Дупница-Димитровград-Ниш.
Очакванията са, че през юли специална комисия от българска и сръбска страна ще уточни начина на изграждане на 30-километровото трасе на газопровода до сръбската граница и в края на 2007 г. ще е готов и проектът.
Обнадеждаващото е, че вече има подписан договор между Сърбия и Русия за руски доставки на газ и проектът за газопровод между Дупница-Димитровград- Ниш ще стане реалност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!