Ир радената в началото на годината платформа за пеликани в Беленските блата на остров Персина беше разширена в последните седмици, за да предостави по-голямо пространство за този застрашен вид на едно от най-важните за него места по течението на Дунав, съобщиха от природозащитната организация WWF.
Малко след изграждането й започна да я обитава група от около 20 къдроглави пеликана, което дава надежди, че през следващата година на нея ще се установят и първите гнезда.
Сега се наложи платформата да бъде укрепена, тъй като се беше наклонила от течението.
Заради ниското ниво на река Дунав блатата на остров Персина пресъхнаха, което улесни работата.
Платформата вече има площ от над 30 кв.м.
В момента тече кампания на WWF в подкрепа на пеликана и още три редки и застрашени български животински вида.
Блатата на остров Персина бяха възстановени през 2006 г., като постепенно в тях се завръщат различни видове птици и риби.
През следващата година се планира поставянето на още една платформа в Природен парк Персина.
Къдроглавият пеликан е един от двата вида пеликани, които се срещат в България. Той е сред най-застрашените видове птици, въпреки че размахът на крилете му може да надвиши 3 метра.
В България се размножава единствено в резервата Сребърна (около 120 двойки), а по време на миграции и зимуване се среща по река Дунав и Черноморието.
Сред основните заплахи за пеликана са унищожаването на влажните зони, безпокойството и бракониерския риболов.
Платформата е изградена от Българското дружество за защита на птиците и WWF с подкрепата на Природен парк Персина.
Правят място за повече пеликани по Дунав
Изградената в началото на годината платформа за пеликани в Беленските блата на остров Персина беше разширена в последните седмици
5 ноември 2011, 11:42
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!