В света са останали само 100 представители на вида, изтъкват от екоорганизацията, като предупреждават Испания да предприеме спешни мерки за опазване на застрашеното животно.
ЕС също носи вина за това трагично състояние, защото с финансирането за нови пътища и язовири допринася за стесняването на хабитата на рисовете.
Допълнителен риск представляват и препускащите по магистралите автомобили, които са основната причина за смъртността сред по-големите братя на домашните котки.
Според последното изследване, осъществено от испанските власти миналата година, в Южна Испания са останали само две изолирани популации с общо около 100 животни, само 25 от които са женски в репродуктивна възраст.
Допреди две години се смяташе, че в дивата природа живеят поне 160 риса, припомнят от световната организация.
Те са убедени, че при настоящото реформиране на структурните фондове на ЕС трябва да се гарантира, че няма да се финансират проекти, които заплашват съществуването на иберийския рис и останалата фауна на Стария континент.
Предишни изследвания на WWF са доказали вредното влияние на 53 инфраструктурни проекта в Испания.
Язовирите например представлявали опасност, защото наводняват долините, където са най-благоприятните за рисовете условия на живот.
Включването на такива области в европрограмата "Natura 2000" е наложително, предупреждават еколозите и настояват най-вече за коридор, който да свърже популацията в националния парк "Доняна" със събратята им в Сиера Морена, както и за затваряне на шосето Виламанрике-Ел Росио.
Сред другите заплахи за иберийския рис са намалелият брой на дивите зайци (основната прехрана за хищните котки) и бракониерският лов.
Последният представител на сем. Котки, който е престанал да съществува, е саблезъбият тигър (Smilodon), изчезнал преди около 10 000 години.
Хищникът с дължина 1,2-1,5 метра е живял през Ледената епоха, бил е висок близо метър и е тежал около 200 кг.
Снимки на елени, които търсят храна в контейнери за смет, спечелиха тазгодишния фотографски конкурс на агенцията на ООН по околната среда (UNEP). Необичайните кадри са уловени от индийката Ресми Сенан, която получава и голямата награда - 20 000 долара.
В надпреварата, която тази година премина под мотото "Focus on Your World" (UNEP-photo.com), взеха участие аматьори и професионалисти от близо 170 държави с над 32 000 фотографии.