А рхеологическите находки пораждат ред въпроси. Почти всички ниши са разположени на най-високите и труднодостъпни места, а върху скалите с удивителна точност са издълбани фигури на хора и животни, каквито не се срещат другаде.
Върху скалните била са изсечени басейни, знаци и наблюдателни площадки, които могат да се обхванат изцяло само от "птичи поглед" ? т.е. трудно може да се обясни технологията, по която са били направени.
В този смисъл ранните праисторически светилища в Родопите се нареждат до най-значимите археологически находки, направени през последните години в света, твърдят изследователите.
Целта на експозицията е да запознае широката публика с уникалното откритие, както и да предизвика помощ за по-нататъшни проучвания.
В специално сформирания инициативен комитет участват специалисти в областта, общественици и журналисти, които апелират за създаване на гражданско сдружение, което да окаже натиск за спазването на закона за археологически разкопки и паметници на културата, както и да се направят нужните промени, които да гарантират опазването на това културно наследство за бъдещите поколения.
Според тях редица изключително ценни паметници - като Татул и Перперек - се унищожават вследствие на некомпетентни археологически разкопки, иманярски набези, а и поради нехайството на отговорните институции в лицето на Националния институт за паметници на културата (НИПК) и Министерство на културата.
Фотоизложбата "Скални мистерии" ще бъде официално открита от ст.н.с. д-р Стефанка Иванова, специалист по праистория.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!