П ътниците, които влизат или излизат от ЕС, трябва да декларират на митницата парите, които пренасят през граница, само ако те са равни или надвишават стойността на 10 хил. евро
Мярката е обусловена от влизането в сила Регламент 1889/2005 на Европейския парламент и Съвета на ЕС, което става на 15 юни.
Главната цел на новите разпоредби е да бъде уеднаквен режимът на контрол върху паричните средства, пренасяни през външните граници на ЕС във всички страни членки.
На деклариране подлежат парични средства (пари в брой или платежни инструменти на приносител), както и собственика им и лицето, за което са предназначени, техния произход, предназначение, маршрут и транспортно средство, с което се пренасят.
Мярката допълва директивата на ЕС за борба с прането на пари, която изисква да се следят сделките, осъществявани през кредитни и финансови институции.
Декларацията трябва да се попълни и подаде в митницата при контролния пункт на влизане или излизане от ЕС. Ако някоя от страните има национални правила, те се прилагат паралелно, поясняват от ЕК.
В България процедурата ще се осъществява с нов образец на валутна митническа декларация, утвърден със Заповед на министъра на финансите.
Формулярът е на няколко езика. На всички действащи гранични митнически пунктове в страната може да бъде намерена и специално подготвена информационна брошура.
"Новите правила ще затруднят влизането и напускането на територията на ЕС от страна на терористи, пренасящи парични средства, необходими за финансирането на техните незаконни дейности, като същевременно няма да наложат непропорционални формалности за мнозинството от пътниците и търговците. Именно затова прагът от 10 хил. евро е достатъчно висок", заяви комисарят по данъците и митническия съюз Ласло Ковач.
Единна несложна система от този тип също така ще бъде по-справедлива към пътници, които повече няма да се изправят пред мерки за контрол, различаващи се в зависимост от входната или изходната точка в съюза, добавя той.
По новите правила митническите органи имат правомощия да предприемат проверки на пътници и техния багаж и да задържат парични средства, които не са декларирани.
От тях се изисква да предприемат разследване спрямо лица, които не са декларирали парични средства в размер на 10 хил. евро или повече.
Що се отнася до наказанията, произтичащи от това разследване, държавите членки трябва да гарантират, че те са пропорционални на нарушението, за да се постигне възпиращ ефект.
ЕК припомня, че от септември 1999 г. до февруари 2000 г. митническите органи на страните членки си сътрудничат в проучването на трансграничното движение на парични средства в размер над 10 хил. евро.
Това доведе до разкриването на значими количества парични средства, както и на други активи като чекове, ценни книжа, скъпоценни камъни и ценни метали, въвеждани в и изнасяни от ЕС. Те са на обща стойност 1,6 млрд. евро, от които 1,35 млрд. са пари в брой.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!