Д нес Чехия за първи път откакто стана пълноправен член на ЕС поема ротационното председателство на Съюза.
Прага поема председателството от Париж и в края на юни ще го предаде на Стокхолм.
Шестмесечната програма на чешкото председателство на ЕС може накратко да бъде очертана като "Трите "е" - от английските думи economy, energy, external relations ? икономика, енергетика, външни отношения.
В областта на икономиката чешките амбиции са да се повиши конкурентоспособността на ЕС, да се засили доверието на потребителите, да се увеличат възможностите на малките и средните предприятия.
Друга цел ще е да се търси ефикасно противодействие на разразилата се финансово-икономическа криза чрез реформи в бюджета и политиките на ЕС, особено на Общата селскостопанска политика, чрез премахване на бариерите за пълно свободно движение на работна ръка в съюза.
В областта на енергетиката Чехия смята да насочи усилията в ЕС към постигане на засилена енергийна независимост и към приемане на обща европейска енергийна политика.
Във външните отношения Прага вижда най-важните си задачи в залагането на "ново начало" в отношенията между ЕС и САЩ след встъпването в длъжност на новия американски президент Барак Обама, в засилване на важността на "източната политика" за ЕС, в подтикване на разширяването на съюза към Западните Балкани.
За 7 януари е предвидена церемония по предаването на европейското председателство от Франция на Чехия на гала вечер в Националния театър в Прага.
По този повод синовете-близнаци на режисьора Милош Форман - Петер и Матей, ще представят шоуто "Сладиме Европу". Заглавието може да се преведе като "Подслаждаме Европа", а също като "Внасяме хармония в Европа".
Мотото на чешкото председателство на ЕС, оповестено още през октомври 2008 г., е: "Европе то осладиме". Значението на израза е двояко и може да се преведе, като "Да подсладим Европа", или "Да отвратим Европа","Да накараме Европа да изпие горчив хап" или "Да създадем на Европа сериозен проблем", отбелязва Франс прес.
Мнозина са скептично настроени дали Чехия ще се справи с ротационното председателство на ЕС.
Френският президент Никола Саркози обаче не е сред тях. В телефонен разговор с чешкия премиер Мирек Тополанек тази нощ Саркози изрази уверност, че Чехия ще постигне пълен успех, като ротационен председател на 27-те.
Либералът Тополанек, който ще председателства Европейския съвет, съумя да се наложи като "силният човек" в чешката десница, успяващ да се противопостави на евроскептичния президент Вацлав Клаус, отбелязва Франс прес.
Известен с прямия си език и с резките си понякога маниери, този прагматичен 52-годишен лидер навлезе в политиката след падането на комунистическия режим, за да стане председател на Гражданската демократическа партия през 2002 г., а четири години по-късно и премиер.
За Тополанек бъдещето на Чехия се вписва по-скоро в евроатлантическата, отколкото в европейската перспектива, и участието на страната му в американския противоракетен щит за него е по-важен въпрос, отколкото ратификацията на Лисабонския договор.
Той е толкова далече от просъветската власт, колкото и дисидентите по времето на комунизма. Дипломиран инженер, през 1994 г. той става член на Гражданската демократическа партия, основана от икономиста либерал Вацлав Клаус.
На 40 години Тополанек е избран за най-младия член на чешкия Сенат и поема през 1998 г. ръководството на парламентарната група на Гражданската демократическа партия в горната камара на парламента.
През декември 2002 г., въпреки имиджа си на "провинциалист", става национален председател на Гражданската демократическа партия, наследявайки на поста Вацлав Клаус.
Отношенията между Тополанек и Клаус в началото са сърдечни. След парламентарните избори през 2006 г., когато Тополанек се озовава начело на управляващата десноцентристка коалиция, отношенията с президента постепенно се влошават.
Коалирането със Зелените, отстъпките от икономическите реформи, и най-вече поетия ангажимент за ратифицирането на Лисабонския договор, подхраниха критиките към него от страна на Клаус - известен евроскептик и противник на теориите на еколозите за глобалното затопляне.
За две години правителството на Тополанек загуби и малкото си парламентарно мнозинство, с което разполагаше в началото.
Днес за всеки вот в парламента то разчита на подкрепата на половин дузина независими депутати. Кабинетът оцеля по чудо от избирателното поражение на Гражданската демократическа партия на частичните избори за Сенат и за местни органи на властта през октомври.
Тополанек има три деца от първия си брак. От връзката си с млада депутатка от Гражданската демократическа партия има син, роден през 2007 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!