О свен Комисията по позитивния лекарствен списък към Министерския съвет, към него се създават още две комисии - по цените и по прозрачността.
В Комисията по позитивния списък по равна квота влизат представители на НЗОК, здравното и социалното министерство, Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), съсловните организации на лекарите и стоматолозите.
В Комисията по прозрачността ще влязат и представители на пациентски организации, информира БГНЕС.
Лекарствата са разделени на четири групи
в позитивната листа - лекарства за доболничната помощ, за редки болести, заразни болести и СПИН, за болнично лечение и за онкологични заболявания, които до сега бяха по Наредба 34 за скъпоструващи лекарства, съобщи д-р Емил Христов, директор на ИАЛ.
Позитивната листа става и реимбурсна и ще се определят референтни цени, т.е. каквито са в девет държави на ЕС.
Чрез новия закон здравната каса става не само платец на лечението за здравноосигурените, но и на лекарствата, подчерта Деян Денев, директор на Асоциацията на научно-изследователските фармацевтични производители в България.
Очаква се законът да бъде публикуван около 1 май в "Държавен вестник" и до една година след това окончателно да се изпълняват разпоредбите му за създаване на комисиите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!