Вчера от Страсбург отправиха силно послание към Анкара, че ако не организира нов съдебен процес срещу бунтовническия лидер Абдула Йоджалан, може да провали шансовете си за присъединяване към ЕС, разказва изданието.
"Европейският съд за правата на човека постанови, че процесът срещу Йоджалан, който от 1999 г. на практика е държан в пълна изолация в един островен затвор, е бил несправедлив. Сега турското правителство трябва да избира дали да удовлетвори европейските искания, или да успокои общественото мнение в Турция, според което кюрдският бунтовнически лидер е терорист, целящ да раздели страната", пише "Таймс".
Според германския "Тагесшпигел" Анкара трябва да реши дали иска да бъде европейска, дори когато от ЕС й казват как трябва да постъпи със своя най-голям "враг на държавата".
Пред кандидатурата на Турция за членство в общността ще останат редица проблеми, дори ако издържи "теста Йоджалан"; Анкара обаче поне ще покаже желание да се подчини на европейските правила по "един особено чувствителен проблем", коментира вестникът.
Според "Тагесшпигел" "това би било важен сигнал след дрязгите през последните няколко месеца".
"Берлинер цайтунг" на свой ред прогнозира, че на Турция ще й бъде лесно да се съобрази със съдебното решение, защото повторен процес срещу Йоджалан вероятно ще завърши със същата присъда.
Излизащият в Австрия "Щандард" съветва Анкара да действа, за да опровергае своите критици.
"Изявленията и хубавите слова вече не се броят - нито сега, а още по-малко след започването на евентуални преговори за присъединяване към ЕС. Тактиките за протакане вече не са достатъчни, нужни са резултати", смята "Щандард".
Испанският "Паис" напомня, че случаят с Йоджалан е много "чувствителна тема за турците", а Кюрдската работническа партия е оценявана като терористична организация както от Анкара, така и от Вашингтон.
"Армията и националистическите формации" все повече се дразнят от "отстъпките" на Анкара пред Брюксел в нейния стремеж към членство в ЕС, а "последните проучвания на общественото мнение показват растящ скептицизъм за това дали Турция въобще някога ще бъде приета в ЕС", отбелязва вестникът.
Според германския "Зюддойче цайтунг" въпреки недостатъците в Конституцията на ЕС Бундестагът е постъпил правилно с ратификацията й вчера.
Хората трудно разбират документа, който оставя впечатлението, че не гарантира достатъчен напредък на демокрацията, коментира изданието, но добавя:
"Работеща конституция в ръката обаче е по-добре, отколкото идеална такава в гората."
"Ди велт" изразява тревога за прехвърлянето на правомощия от националните държави към ЕС, което според изданието ще донесе европейската конституция.
Вестникът не се задоволява с аргумента, че подобна промяна е необходима, защото единствено ЕС може да се изправи пред глобалните предизвикателства.
Степента, в която се приемат подобни кръчмарски теории, е впечатляваща, пише "Ди велт", според който националната държава все още не е изживяла времето си, тъй като ЕС "не е способен да разреши" никой от "традиционните проблеми" на страните членки като "държавния дълг, мудния икономически растеж, бюрокрацията и безработицата".
"До момента няма алтернатива на суверенната национална държава, нито на политическия й елит, който трябва да се доказва и да оправдава съществуването си пред народа в рамките" на демокрацията, заключава изданието.
Депутатите в Бундестага "положиха всички усилия да дадат добър пример и да насърчат французите" с наближаването на техния референдум за Европейската конституция, пише швейцарският "Льо тан".
Извън парламента обаче "германците проявяват слаб интерес и са недостатъчно информирани за основния закон", допълва изданието, като изтъква липсата на особени дебати по въпроса в печата и по телевизията в Германия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!