З авършила е Школата за естрадни певци и постъпва като солистка в ансамбъла на Строителните войски. Първият й голям успех е на фестивала на забавната песен в руския курорт Сочи през 1967 г., където печели златен медал и първа награда.
Година по-късно постъпва заедно с Борис Годжунов като солистка на водещия състав в българската забавна музика по онова време - оркестър "София".
С тях младата певица осъществява по-голяма част от концертните си изяви, като гастролира в Русия, Чехия, Унгария, Сърбия, Германия.
Беше много перспективна, започна да набира невероятна скорост и за една година стана любимка на цялата българска публика, спомня си композиторът Тончо Русев, според когото ако тя бе останала жива, естрадната сцена у нас е щяла да изглежда различно.
Най-успешна за нея си остава 1970-а, когато триумфира не само на "Златния Орфей". Получава трета награда на фестивала "Златният елен" в румънския град Брашов и първа награда на радиоконкурса "Пролет" за изпълнението на
"Яворова пролет" заедно с Мария Нейкова и Мими Иванова
До онзи нещастен декемврийски ден тя ще изпее и "Този дивен свят" на Чеслав Ниемен, с която печели първа награда за изпълнение на полската песен на фестивала в Сопот, разказва в енциклопедията "АБВ на попмузиката" покойният музикален критик Йордан Рупчев.
10 дни след катастрофата по БНТ е излъчена и заснетата от реж. Хачо Бояджиев новогодишна програма "Козя пътека", в която известни наши гласове, вкл. и Паша, изпълняват народни песни в джазов аранжимент.
Последната й награда - за "Бяла песен"
по музика отново на Димитър Вълчев, също идва посмъртно, когато е обявена за "Мелодия на годината" в едноименния тв конкурс.
Единствената й дългосвиреща плоча (освен няколкото малки), който се нарича само "Паша Христова", също излиза на следващата година.
"Една българска роза", писана по повод Международния фестивал на младежта и студентите в София през 1968 г., се нареди на пето място сред 100-те най-големи български шлагери в допитването на "Ретро радио" (RetroRadio.bg) през 2004 г., а в предаването на БНР "Хит звезди" бе избрана за песен на столетието.
Други по-популярни песни в нейно изпълнение са още "Пролет моя" по стихотворението на Никола Вапцаров, "Спри, време" (муз. Александър Йосифов), "Остани" (муз. Николай Арабаджиев), "Повей, ветре" (муз. Йосиф Цанков), "Една година любов".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!