П од заглавие "Българска рапсодия" британският в. "Гардиън" публикува днес писмо от премиера в оставка Симеон Сакскобургготски по повод коментар в броя на вестника от 12 юли, в който се задаваше въпроса дали той е реформатор или хардлайнер.
Не могат да бъдат пренебрегнати някои фактологични несъвършенства на тази публикация, пише досегашният български министър-председател, макар да не крие, че е поласкан от сравнението с "желязната лейди" Маргарет Тачър.
По повод твърдението, че "неолибералният дневен ред" е оставил половината от 8-милионното население на България да преживява с по-малко от две евро дневно", той привежда данни от Националния статистически институт (НСИ).
Според тях през 2001 г., когато НДСВ идва на власт, 60,8% от населението
наистина е преживявало с по-малко от 2,1 евро на ден, но през 2004 г. делът на тези българи е спаднал до 36,2%.
През последните четири години реалният икономически растеж на България, достигнал 4,8%, е бил по-висок от растежа на всички стари членове на ЕС и на повечето от 10-те нови, изтъква още премиерът в оставка.
Средната заплата в България се увеличи с над 1/3, минималната - със 76%, а безработицата спадна от 19 на 12%, се казва още в писмото.
Според Сакскобургготски преките чуждестранни инвестиции в икономиката са се удвоили, а рейтинговите агенции са повишили в 15 случая суверенния кредитен рейтинг на България до равнище "инвестиционен".
На финала в писмото до "Гардиън" той изразява надежда редакцията на вестника да се съгласи, че ако споменатите по-горе факти са резултат единствено от "неолибералния дневен ред", ученията на Фридрих фон Хайек и Милтън Фридман биха се радвали на извънредно голяма популярност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!