Испанският вестник "Ел Паис" определя този резултат като "лошо поражение" за премиера, тъй като парламентарните избори са след по-малко от година, инфомира Българската редакция на Би Би Си.
Надеждите на бившия председател на Европейската комисия Романо Проди да ръководи правителство на лявата коалиция, която изгради с много труд, получиха силен тласък, отбелязва изданието.
В същото време в настоящия кабинет коалиционните партньори на Берлускони влизат във "все по-големи противоречия с Ил Кавалиере, или Рицаря", както е известен премиерът милиардер.
Мениджърският модел на Берлускони започва да издиша, а на хората започва да им омръзва от законите, направени специално, за да се избегнат обвиненията в корупция, изтъква вестникът.
"Силните емоции в Италия", предизвикани от смъртта на папата, "не са попречили на избирателите да отидат да гласуват и да спечелят победа за левицата с 11:2", пише и излизащият в Барселона "Периодико", който тълкува това като вероятен сигнал за големи промени.
Според изданието вината за поражението пада върху неспособността на Берлускони да получи подкрепата на бивши съюзници като внучката на Бенито Мусолини - Алесандра, и Радикалната партия.
Главният проблем на премиера обаче е "разочарованието на бизнесмените, които доведоха Берлускони на власт и сега искат промяна и по-ефикасна икономическа политика", смята испанският вестник.
Резултатите показват, че италианците са изгубили търпение, пише и германският "Франкфуртер алгемайне цайтунг", който прогнозира засилване на вътрешните борби в управляващата коалиция.
Според това издание победата на опозицията не се дължи толкова на силата й, колкото на слабостта на правителството.
Вестникът не е във възторг и от възможността след парламентарните избори Проди да стане премиер.
"Сега борбата ще бъде между Берлускони и Проди: магьосник срещу бюрократ. И двамата - прецъфтели", пише вестникът.
В съседна Франция "Нувел обсерватьор" вижда еднакви регионални проблеми за Рим и Париж.
Както и във Франция, сега почти цяла Италия сега се контролира от левицата, която направи пробив на регионално ниво и стана истинска политическа сила, докато централните правителства изглеждат откъснати от реалността, пише изданието.
И в двете страни "оставате с впечатление, че има две правителства - едно истинско, ръководено от левицата, и едно виртуално, командвано от десницата...", отбелязва вестникът.
Тази позиция се подкрепя от "Фигаро", който съобщава, че във Франция е "избухнала война" между правителството и управляваните от социалисти региони - 20 от общо 22.
Ябълката на раздора е преместването на държавни чиновници извън Париж в съответствие със закона за децентрализацията, обяснява изданието, като цитира Асоциацията на френските региони, която заявява, че "огромното мнозинство" от ръководителите на местни съвети "е решило да не подписва конвенцията за преместване на държавния персонал".
Премиерът обаче е заплашил, че преместването ще бъде "наложено с декрет" не по-късно от юни т.г.
Вестникът цитира премиера Рафарен, който декларира, че "законът ще бъде приложен, целият закон и нищо друго освен закона".
Политически коментатор на "Монд" предупреждава, че като резултат от "лошото настроение" и "объркването" сред французите, расте възможността за отхвърляне на Европейската конституция на референдума в края на май.
Ако това стане, "авторитетът на Франция сред много държави от ЕС ще претърпи тежък удар", предупреждава вестникът.
Ще станем за смях сред британците, които могат да гласуват "За" напук, само и само да ни очернят, опасява се изданието.
"В най-лошия случай държавите от ЕС ще започнат да се отдалечават една от друга, а в най-добрия центробежните сили ще бъдат задържани от Атлантическия договор. Тогава обаче, както и преди 50 години, САЩ ще могат да си възвърнат контрола и в сегашните условия няма никакъв шанс за появата на нов Де Гол, който да се възпротиви", прогнозира "Монд".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!