Над 80% от най-големите в света въоръжени конфликти за периода 1950-2000 г. са се водили в региони с богата природа и биологическо разнообразие, установиха учени, цитирани от ИТАР-ТАСС.
"Горещите точки" на планетата се оказват обитавани от над половината от всички ценни растителни видове и най-малко от 42% от всички видове познати животни, като голяма част от тях са били заплашени от изчезване.
Поразително е, но най-богатите природни съкровищници на Земята са също така региони и на най-ожесточените въоръжени човешки конфликти, заяви професор Ръсел Митермайер.
Областите, в които са се водили военни действия през разглеждания период, играят важно значение за запазването на биологичното разнообразие на планетата и осигуряването на благоденствие за самите хора, подчертават специалистите.
Милиони хора от най-бедните слоеве живеят именно в такива "горещи точки". От състоянието на екосистемата зависи и тяхното оцеляване.
Експертите са категорични, че международната общност има морален дълг и политическа и социална отговорност за запазването на природните богатства по света.
Изследването уточнява, че над 90% от големите въоръжени конфликти са станали в страните, които съдържат поне една от 34-те "горещи точки" на биоразнообразие.
Като пример авторите на проучването посоч%
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!