В оенният съд срещу седем десантчици се провали след като разследването на кралската военна полиция бе осъдено като "неадекватно и съдържащо сериозни пропуски", пише "Дейли телеграф".
Разглеждането на делото, което струва около 8 млн. лири, бе внезапно прекратено след като най-висшият военен съдия постанови, че войниците са невинни.
"Политически скандал след като делото срещу войници за убийство в Ирак се провали", пише "Гардиън" в заглавие на първа страница.
Способността на военната полиция да разследва обвинения срещу британските войски в Ирак бе подложена на дълбоко съмнение на фона на твърдения, че процесът е бил политически мотивиран, посочва вестникът.
"Таймс" продължава темата като пише , че иракски свидетели са лъгали в съда в замяна за "кървави пари".
Вестникът изтъква, че иракски селяни, твърдящи че са свидетели как британски десантчици пребили до смърт иракчанин, са лъгали във военния съд, тъй като са видели в това възможност да припечелят пари. Един от свидетелите е останал във Великобритания 30 дни и е получил 3 хил. лири.
Няколко вестника пишат по горещата за Източна Европа тема за "тайни" американски затвори.
"Брюксел ще провери твърденията за тайни затвори на ЦРУ", гласи заглавието във "Файненшъл таймс".
Вестникът цитира говорителят на Европейската комисия Фриско Роскан Абинг: "Трябва да проверим какво става".
"Файненшъл таймс" припомня, че съгласно Договора на Европейския съюз могат да бъдат замразени правата за гласуване на страните членки, които сериозно и постоянно нарушават основни принципи, какъвто е съблюдаването на човешките права.
Заглавието на статията в "Гардиън" е: "Натиск върху съюзниците за лагерите "Ал Кайда" на ЦРУ". Разглеждат се конкретно главните заподозрени - Румъния и Полша.
Вестникът се спира на проследяването на полети от правозащитната организация "Хюмън райтс уоч" (HRW.org).
Цитиран е Том Малиновски от организацията, който говори за конкретен полет през 2003 г. Той твърди, че е много вероятно самолетът от Кабул да е превозвал затворници, защото крайната му цел е била базата Гуантанамо.
Не вярваме, изтъква Малиновски, спирането по пътя да е било само за презареждане - ако летите от Кабул за Гунтанамо не спирате на малко селско летище в Полша, след което минавате през Румъния преди да се насочите за Куба през Мароко.
"Индипендънт" е озаглавил статията си "ЕС обещава разследване на Гулага на ЦРУ", но поставя акцент върху евентуалните последиците за Полша и Румъния.
Въпреки че като член на ЕС Полша може да бъде лишена от правото на гласуване, вестникът се съмнява, че може да се стигне чак дотам.
Румъния обаче е в по-трудно положение, смята "Индипендънт", тъй като се намира в много деликатен момент на присъединяване към Евросъюза.
Миналата седмица, припомня вестникът, Румъния бе предупредена, че членството й може да се отложи с година, заради неуспеха да се справи с корупцията. Новите обвинения могат да натежат в полза на отлагането.
Всички вестници пишат за един необичаен инцидент: главната редакторка на най-тиражния вестник "Сън" Ребека Уейд е била арестувана и държана 8 часа за това, че е пребила съпруга си Рос Кемп, който е известен с мъжкарския си имидж в сапунената опера "Ийстендърс".
И накрая, "Таймс" ни разкрива тайната на здравото сърце.
Отдавна се твърди, че дебелите хора са изложени на по-голям риск от инфаркт, но днес лекарите казват, че това не е точно така, пише вестникът.
Големите задни части и налетите бедра могат да се окажат символ на добро здраве, но ако имате "бирен" корем, очаквайте неприятности, независимо дали иначе сте само кожа и кости, предупреждава "Таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!