Ф инландия прилага мерки срещу ромите, които просят заедно с децата си, като заплашва майките, че ще ги върнат заедно с децата им в родните им страни или ще изпратят децата в приюти, предаде Ройтерс.
Мерките, които са в сила от края на миналата година, са сред най-строгите в сравнение с останалите страни от ЕС.
Организации за защита на човешките права обвиняват финландските власти, че използват изнудване, което разделя семействата, вместо да им се оказва защита, пише агенцията.
Ромите, които в Източна Европа наброяват между 9 и 12 млн. души, са най-бедната прослойка на обществото в този район, затова много от тях бягат на Запад в търсене на по-добър живот. Но много често те се сблъскват с липса на внимание, дискриминация и убийствена бедност.
Официалната позиция на финландското правителство е, че мерките се предприемат, за да се осигури защита на децата.
"Ние се опитваме да защитим интересите на децата. Това може да създаде проблеми, но хората, които идват тук, трябва да знаят, че тези мерки съществуват", заявила пред Ройтерс Астрид Торс, министър на миграцията и европейските въпроси.
Според данни на финландското правителство във Финландия живеят около 10 хил. роми, но вероятно броят им е много по-висок. Повечето от тях са пристигнали от България и Румъния след присъединяването на двете страни към Европейския съюз миналата година.
Новопристигналите спят на палатки покрай магистралите и рядко имат достъп до здравни грижи. По закон ромите не могат да бъдат депортирани, освен ако не извършат сериозно престъпление.
Просията във Финландия не е незаконна, посочва Ройтерс.
Астрид Торс заяви, че Румъния трябва да поеме отговорност за интегриране на номадското ромско малцинство и да не допуска Европа да бъде залята от роми.
Броят на ромите, които просят във Финладния все още е сравнително малък - около 100 души, по данни на министерството на вътрешните работи. Но с всеки изминал ден те стават по-организирани - засечени са групи от просяци, които пристигат "на работа" на групи с микробуси.
Увеличаването на броя на просяците в останалите скандинавски страни също предизвиква официална реакция.
В Норвегия се подготвя закон за забрана на просията. За известен период работата бе спряна заради протести на групите за защита на човешките права, но законопроектът отново е на дневен ред заради непрекъснато пристигащите роми, предимно от Румъния.
Преди пет години Дания се опита да вкара ромските деца в специални класове и да отнеме социалните помощи на семействата, чиито деца не посещават училище.
И двете мерки бяха обявени за незаконни и вече не се прилагат, посочва Ройтерс.
Италианското правителство също бе остро критикувано заради плановете му да снема пръстови отпечатъци на ромите, в това число и на децата, като част от програмата за борба с престъпността.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!