И Слави Бинев - доскорошният съдържател на нощни заведения, сега евродепутат, ще се кандидатира за кмет на София.
Очаквано. Издига го "Атака", но официалното обявяване на кандидатурата му ще се случи следващата седмица.
С това равносметката в кандидаткметската битка за София е следната - три спортно изявени личности, като две от тях са професионалисти в източните бойни изкуства; двама генерали - единият от Държавна сигурност, трима със стари и не толкова стари връзки в сенчестия бизнес - единият покрай треньорската си работа, а останалите заради стари бизнес връзки. И един общ десен кандидат - банкер с главно интелектуална нагласа към политика.
Така се оказва, че единственият състезател с по-дългосрочна политическа заявка и минало в тази
Палитра от кандидати
е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Опитът на треньора по баскетбол Тити Папазов в политическата сфера се простира от учредител на съюз "Радикали" на Евгений Бакърджиев до член на инициативния комитет на Георги Първанов за втория му мандат.
А ролята му в тази кампания като кандидат на Демократическата партия (!) е още по-странна. Първо, като разпознаваема и много бъбрива фигура Папазов, трябваше да предизвика десните да приобщят лидера на ДП в някоя коалиция. Несполучил, този план превърна Тити в кандидата, чиято цел е да "отвори очите на хората" за Бойко Борисов.
Амбициите зад Слави Бинев са не по-различни. Самият той беше избран през май за евродепутат, след като бе поставен начело на листата на "Атака", но впечатленията му за Брюксел и Страсбург все още са твърде мимолетни.
Шансовете му да стане кмет на София са някъде колкото на баскетболния треньор. А намеренията си изясни още през април в интервю за "Капитал", когато даде да се разбере, че ще се кандидатира за кмет само и ако Борисов го направи - за да застане срещу него.
Дотук двама кандидати, чиято цел е "срещу някого", но не и "за нещо" - от типа на булеварди, градинки или платен достъп до центъра на София.
Включването в компанията на кандидат-кметовете на красивите Юлиана Дончева (издигната от "Новото време" и "Гергьовден") и Антония Първанова от НДСВ не би променило драматично картината.
Още двама в категория "партийни"
Кандидатът на БСП Бриго Аспарухов е сред по-дългогодишните практици в политиката, бил е дори депутат, но неговата сила и амбиции винаги са били свързани повече със службите и по-малко с цивилните дела.
Очевидно обаче Аспарухов е достатъчно амбициозен, за да се съгласи да представлява левицата в кметската битка за София, и предстои да чуем какви са мислите му за развитието на града.
Почти публично е обаче, че в редиците на социалистите не само не искат да го видят като кмет, но и го изпратиха в надпреварата като "екземпляр за отстрелване".
За Румен Овчаров, председател на софийската организация, Аспарухов е представител на генералското движение в партията - същите тези, заради чиито интриги той вече не е министър на икономиката и енергетиката.
За самите "генерали" може би Бриго Аспарухов не е най-важен, след като не беше сред първите поканени, когато преди години се сформираше движението, въпреки биографията му като началник на Първо главно управление на ДС.
А и президентът Георги Първанов, който предпочете Кирчо Киров за началник на Националната разузнавателна служба, сега афишира повече симпатии към Бойко Борисов.
Всичко това, разбира се, няма нищо общо с желанията за смислено управление на София. И предвид сметките, които стоят зад издигането на генерал Аспарухов (а и опита от предишните кметски избори с кандидат Татяна Дончева), може да се предположи, че едва ли ентусиазмът по кампанията от страна на съпартийците му ще е голям.
Мартин Заимов влиза в изборите по-скоро като плод на добра случайност и с по-истинска политическа подкрепа - сбъднатата мантра за дясно обединение.
Той изглежда автентично, иска да спечели кметския пост, за десните представянето му е важно, но целите и на партиите зад него са повече в собственото им спасение, отколкото в амбициите за управление на столицата.
В същото време много тънкият шанс за успех на Заимов засега е с неясни проекции за бъдещето на "нещото" между ДСБ и СДС.
И Борисов
На този фон смятаният за най-ново явление в политиката Бойко Борисов се оказва политически най-консистентен в тези избори. Има зад гърба си една кампания за депутат, и то като водач на листа в два избирателни района, две години като кмет на София и вече почти година като неформален председател на партия ГЕРБ.
Освен всичко друго се радва на рейтинг, сравним с този на президента, и също толкова голяма медийна любов. Но вече не иска да бъде просто кмет, а премиер.
Със сигурност сюжетът с непрекъснато завръщащите се бали боклук му идва в повече, но нищо чудно да гледа на това като на проточил се период на подготовка за другите избори, които всъщност чака.
Провал на политиката
Във всяка нормална европейска държава програмата минимум за кметските избори в столицата e конкурентен сблъсък между политици. Между левица и десница, между националисти и традиционалисти, между глобалисти и локални патриоти и т.н.
Всички те идват с визиите си за бъдещето на градовете и с партиите си в подкрепа. В най-екстравагантния случай отличителна черта на кмета може да е освен партийната и сексуалната му ориентация.
Подходът на българските политически партии обаче е доста по-различен. Те погледнаха към кметското място в София през вътрешнопартийните си проблеми. И вместо конкуренти на Борисов повечето му намериха дубльори - в спорта, в мъжеството, в мускулатурата, в генералските пагони, във вниманието от страна на женския пол.
Все неща, които слабо засягат избирателите, докато паркират върху пешеходните пътеки.
В цялата какофония, която изборната кампания ще произведе в София, фигурите с по-големи или по-малки шансове за балотаж са три - Борисов, Аспарухов и Заимов. По-точно:
- генералът от ДС ще изпита на колко процента се равнява най-тясната и безпрекословна подкрепа за БСП
- статистиката ще отчете дали това е повече от енергията, която един най-после смислен кандидат на старите десни може да произведе сам, макар и подкрепен от цели две партии
- а изборите ще покажат дали в този и следващите моменти има някакви алтернативи на политическите проекти с марка "Бойко Борисов".
И отново от всичко това ще излезе твърде малко политика в името на една столица и нейните граждани - изправени уж пред голям избор.
Политолозите
Румяна Коларова: Издигнатите кандидати се целят в автентичността на Бойко Борисов и всичките са по-автентични от етикетите, които той си слага. Тити Папазов е по-голям спортист и треньор от него. Бриго Аспарухов е по-голям генерал. Мартин Заимов е по-десен. Ако "Атака" издигне Слави Бинев - той е по-автентичен по отношение на мъглявото си минало.
Татяна Буруджиева: Основен претендент безспорно е Бойко Борисов. Спорът ще е за второто място. Балотаж със сигурност ще има, като срещу Борисов ще се изправи или Бриго Аспарухов, или Мартин Заимов, като по-вероятно е това да е Аспарухов. Слави Бинев няма да изиграе голяма роля. По-скоро четвъртият играч Тити Папазов ще обере протестния вот.
Социолозите
Петя Кабакчиева: Може отново да има битка между лявото и дясното.
Кандидатите са добре подбрани. Имат различна аудитория. Електоратът на Бриго Аспарухов е ясен. Мартин Заимов е един много добър избор. Тити Папазов би привлякъл младите и спортните кръгове.
Михаил Мирчев: Бойко Борисов няма потенциал да спечели служебно София. Балотаж ще има и най-вероятно на него ще се изправят генерал срещу генерал - Бойко Борисов срещу кандидата на БСП Бриго Аспарухов. Мисля, че обявените до момента кандидат-кметове са силни партийни фигури.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!