С датата 22 октомври за изборите президентът Първанов получава още един бонус, твърди Михаил Константинов, дългогодишен член на Централната избирателна комисия, политически анализатор и професор по математика.
"Колкото е по-къса кампанията, толкова по-кратко е времето той
да бъде ефективно атакуван, защото се видя, че всъщност Първанов губи рейтинг. Ако кампанията е твърде дълга, той рискува да се изравни с останалите кандидати. Сметката, която са си направили в щаба на БСП, е, че той за по-къс срок ще загуби по-малко", твърди анализаторът в интервю за Инфорадио.
Той нарича
"дразнещо лицемерие"
изявлението на самия Първанов че бил много изненадан от тази ранна дата. Михаил Константинов е убеден, че датата е била много добре съгласувана между управляващите в БСП и щаба на Първанов.
Според члена на ЦИК Първанов е в истинска предизборна кампания вече от шест месеца. "Той обикаля малките градове и села, а хората там вярват на очите си. Там се гледа само Канал 1 на Българска национална телевизия, четат един-два вестника и искат да видят нещо с очите си. Г-н Първанов направи точно кампанията, която се нарича на Запад "от врата на врата". Десницата вече и да се убие не може да направи подобна кампания, защото за това трябват месеци," отбелязва Константинов.
По повод вероятната кандидатура на Неделчо Беронов в предстоящите избори Константинов казва, че
повечето хора си мислят, че Конституционният съд съди някого,
а не знаят, че той всъщност играе ролята на втора камара на българския парламент.
Според него при конкретното състояние, в което се намира т.нар. десница, за нея е фатално важно да има малко повече време, за да наложи своя кандидат, който е по-малко известен извън тясноспециализирани кръгове.
"Определено тази дата е вредна за десницата и тя си го каза в прав текст.
Но вие знаете, че в България принципът е бий противника, когато е паднал. Само че тези, които използват този принцип, трябва да помнят, че политическата палачинка, се обръща", каза професорът.
Той напомни, че в пленарната зала датата 22 октомври е била подкрепена от 130 души, а не от 116, колкото имат общо БСП и ДПС, което означава, че са гласували и депутати извън тези две политически сили.
Според него ЦИК трябва да бъде сформирана на 22 август, 60 дни преди
изборите, и до десет дни след това трябва да бъдат сформирани и районните комисии, т.е. на 2 септември.
"Това е
необичайно рано и за българската избирателна практика,
тъй като през 1996 и 2001 г. за президент бяха в края на октомври или направо началото на ноември. Последните избори бяха на 11 ноември, беше тогава първият тур", напомня Константинов. Ранното издърпване е прецедент, убеден е той.
Във връзка с искането на НДСВ заедно с президентските да бъдат организирани и изборите за европейски депутати, Константинов казва, че единственото съображение за едновременното провеждане на изборите е само икономията на средства.
Той обаче смята, че това е крайно неправилно, защото става дума за два съвършено различни избора и там се смесват мотивите, т.е. нито за президент, нито за европарламент хората ще изразят истинското си отношение.
"Примерно някой, който много харесва г-н Първанов лично, ще вземе по инерция да гласува и за кандидатите на БСП за европарламент. Или пък може би обратното - личната му неприязън към г-н Първанов ще го накара да не гласува за левицата. Ето, виждате, каква връзка се получава между двете неща и тя опорочава и единия, и другия избор. Така че по-хубаво да дадем малко пари още и да си ги направим като хората изборите за европарламент.
Един политик навремето беше казал, че демокрацията е скъпо нещо, и аз съм склонен тук да се съглася с него", завършва проф. Михаил Константинов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!