П овечето големи издания се спират под различен ъгъл на теми, свързани с бомбените атентати в Лондон, информира Българската редакция на Би Би Си.
ТАЙМС съобщава за нов терористичен заговор, който силите за сигурност се надяват да осуетят.
Вестникът се позовава на източници от службите за сигурност, според които трето ядро екстремисти се готви да атакува транспортната мрежа на британската столица.
Именно такава информация е довела до масираното полицейско присъствие в Лондон миналия четвъртък.
Изданието се позовава и на американски източници, които твърдят, че връзката между самоубийците от 7 юли, заловените от 21-ви и третата клетка трябвало да се търси в джамията "Финсбъри Парк" в Северен Лондон.
ГАРДИЪН извежда в уводното си заглавие информацията, че единият от заловените в британската столица заподозрени атентатори е пребивавал в Рим малко преди да опита да се взриви в автобус в Източен Лондон.
Муктар Саид Ибрахим, който беше задържан близо до кв."Нотинг Хил" в петък, бил разпознат от съседи в римския блок, където италианската полиция арестува Осман Хюсеин.
Изданието изнася и изтекла от Рим информация за разпитите на Хюсеин, според която той твърдял, че целта не е била да се убиват хора, а само да се всява ужас.
Вестникът съобщава това на фона на информациите за седемте нови арестанти след акции на полицията в крайморския град Брайтън в неделя.
ДЕЙЛИ ТЕЛЕГРАФ обръща специално внимание на бягството на Осман Хюсеин зад границите на Обединеното кралство след неуспешния атентат на 21 юли.
Вестникът цитира лидера на Камарата на представителите в британския парламент Джеф Хун, който изразил "загриженост" от факта и е уверил, че обстоятелствата около бягството бъдат разследвани внимателно.
Британското вътрешно министерство е отказало да коментира твърдението, че паспортът на Хюсеин е бил проверен чак в Париж, на слизане от влака "Еуростар". Вестникът обаче цитира полицейски източници, че беглецът, който чака делото си за екстрадиция в Рим, е отпътувал, преди да бъде идентифициран.
Само два от сериозните британски всекидневници се спират на теми встрани от разследването на бомбените атаки в Лондон.
ФАЙНАНШЪЛ ТАЙМС съобщава за промяна в американската стратегия за борба с тероризма, която влязла в сила през юни.
Според нея фокусът щял да бъде изместен встрани от военните действия и да навлезе повече в полето на пропагандата.
Заедно с Лондон и Париж Вашингтон се надявал да вдигне булото на мистерията от ислямския екстремизъм и да влезе в задълбочен диалог с умерените мюсюлмани.
Целта била да им се помогне да се противопоставят на екстремистите в собствените си общности.
Усилията в тази посока били водени от 10-членна американска комисия начело с Филип Зеликоу, специален съветник на държавния секретар на САЩ Кондолиза Райс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!