О бединението на държавните енергийни дружества ще задълбочи проблемите в сектора, смятат от Българска стопанска камара (БСК).
Премиерът Сергей Станишев обяви вчера в Хисаря, където заседава Политическия съвет на управляващата коалиция, че до края на годината ще бъде създаден Български енергиен холдинг като в него ще влязат "Мини Марица Изток", ТЕЦ "Марица Изток 2", АЕЦ "Козлодуй" , НЕК и "Булгаргаз".
Повече от година има планове за укрупняване на петте дружества, но консолидацията им не е решение, съобразено с тенденциите в развитието на европейските енергийни пазари, заяви Люлин Радулов от БСК.
"Проблемите на енергийните дружества са свързани най-вече с осигуряването на инвестиции и ефективното им позициониране при либерализацията на енергийните пазари.
Тези проблеми могат да бъдат решени чрез привличане на частния сектор и най вече на инвеститори, които работят повече от 10 години на европейския либерарлизиран пазар.
Ако бъдат консолидирани държавните дружества ще се задълбочат съществуващите проблеми заради усложняването на управленската йерархия", смята Радулов.
Той прогнозира плавно нарастване на цените на електроенергията в България.
В момента токът у нас е много по-евтин в сравнение с електроенергията в останалите страни в ЕС. Създаването на общ енергиен пазар ще доведе до постепенно сближаване на ценовите нива на електроенергията между страните - членки на съюза. При тези обстоятелства България не би могла да остане за продължителен период от време ценови остров и цената за домакинствата на тока да бъде 50% по-ниска от тази в останалите страни, каза Люлин Радулов.
Освен това политиката на ЕС за намаляване на вредните емисии и за повишаване на дела на енергията, произведена от възобновяеми енергийни източници ще доведе до поскъпване с около 20-35% до 2030 година спрямо сегашното ниво в рамките на съюза, обясни още Радулов.
Според експерти на БСК е наложителна промяна в политиката по отношение на националния електроенергиен пазар. Вместо окрупняване на държавните енергийни дружества в мегахолдинг, трябва да се разделят функциите на НЕК, а електропроизводствената и мрежовата компания да се трансформират в публични дружества, според експерти на камарата.
От БСК препоръчват НЕК да се раздели на водноелектрическа компания, електрическа компания "Обществен доставчик", преносна компания и системен оператор, ядрена компания "Белене" и компания - търговец на енергия, като всяка една от тях е напълно независима и самостоятелна.
По време на дискусия за българския електроенергиен пазар Щефан Шишковиц от електроразпределителното дружество "ЕVN- България" увери, че трите ЕРП-та в България са готови да инвестират над 30 млн. лева в подобряване на сигурността на доставката на електричество и в намаляване на технологичните загуби.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!