Т омаш Бата, главата на световноизвестната компания за производство на обувки "Бата", почина на 93-годишна възраст в Торонто.
Томаш Бата е роден на 17 септември 1914 г. в Злин. Неговият баща основава световноизвестната днес компания през 1894 г. в родния им град.
До Втората световна война той създава десетки фабрики и продава обувки в цяла Европа и други части на света. Те обаче са разрушени от германците, а по-късно национализирани от комунистите.
Бата-старши загива в самолетна катастрофа през 1932 г. Фирмените дела поема доведеният му брат Ян Антонин. Преди нацистите да завземат Европа, той избягва в САЩ, а след това се мести в Бразилия, където създава обувна фабрика.
В същото време бъдещият магнат Томаш Бата учи в Англия, а през 1939 г. емигрира в Канада. По това време компанията притежава 63 фабрики и продава по 60 млн. чифта обувки в повече от 30 страни по света.
Бата в канадската армия, но седем години по-късно се завръща в родината си. През 1948 г. Чехословакия става част от социалистическия блок, фабриките на "Бата" са национализирани и той окончателно напуска страната.
В канадския град Батава Томаш започва обувния бизнес отначало и през 60-те години администрацията на компанията се установява в Торонто.
"Бата" започва да превзема чуждестранни пазари и продава по 300 млн. чифта обувки годишно. Когато комунистическият режим в родината му пада, Томаш Бата прави триумфално завръщане през декември 1989 г.
Успява да си върне собствеността върху тамошните фабрики и разширява империята, която е изградил, в Източна Европа. През 90-те години отново отваря магазини в Русия, Полша, Хърватия и Словения.
През 1991 г. президентът Вацлав Хавел му връчва най-високото държавно отличие, орденът "Томаш Гарик Масарик".
Бата остава да живее в Торонто със съпругата си Соня и продължава да изпълнява съществена роля в семейния бизнес. Предава поста на изпълнителен директор на своя син през 2001 г.
Понастоящем компанията се управлява от борд на директорите. Тя обслужва по 1 млн. клиенти на ден, притежава 5 000 магазина в повече от 50 страни в целия свят, за нея работят повече от 40 000 души. "Бата" има 40 фабрики в 25 страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!