Безскрупулни бизнесмени могат да купят олимпийските игри срещу 3 млн. подкупи, твърди документален филм, който ще видим довечера, обяснява вестникът.
Т.нар. "агенти" или "лобисти", които имат тесни връзки с Международния олимпийски комитет (МОК), са предложили пари срещу гласове на тайни срещи с репортери, снимащи под прикритие.
Лобистите казват, че между 1,1 и 2,7 млн. лири стигат за подкупването на достатъчно членове на МОК да гласуват за определена кандидатура.
"Таймс" пише още, че комисията по етика на МОК ще разследва ролята на лобистите, както и поведението на един от своите членове - българина Иван Славков - след негова среща с екипа журналисти, представящи се за бизнес консорциум.
Вестникът допълва и подробности за срещите на журналистите със сърбина Такач (определен по-рано за руснак) и Славков, както и за думите на родния олимпийски шеф, че "някои членове на МОК са бизнесмени и проявяват интрес, а други просто вярват в спорта".
Славков не е виновен, а въвличането му в скандала е провокация, казва негов говорител, цитиран от изданието.
"Таймс" припомня как през май 2000 г. МОК е изчистил името на Славков около твърденията, че е участвал в схема за продаване на гласове в кампанията за тазгодишните летни игри в Атина.
"МОК засегнат от твърдения за корупция" е заглавието на статията по същата тема в "Индипендънт".
Повече от 30 членове на МОК могат да станат обект на вътрешно разследване след твърденията на "Панорама", че корупцията в организацията продължава, пише вестникът.
В скандала най-пряко е замесен членът на МОК Иван Славков, зет на бившия комунистически диктатор Тодор Живков, продължава "Индипендънт".
Проф. Славков се е съгласил на среща в София, на която е присъствал и лобиста Такач.
От кадрите изглежда, че той се съгласява с искането на мнимите британски бизнесконсултанти да появлияе на други членове на МОК, и остава невъзмутим, докато се обсъждат подробностите за неговото възнаграждение, пише авторът на статията Матю Биърд, който вероятно е видял кадри от филма.
От по-различен ъгъл поглежда на скандала "Дейли телеграф", който пише: "Лондон отрича да е нарушил правилата".
От комитета по кандидатурата на Лондон за игрите през 2012 г. (http://London2012.org) отричат да са действали неетично в опит да контактуват с член на МОК, пише вестникът.
Във въпросното издание на предаването "Панорама" по (Би Би Си 1) се казва, че шефът на комитета Кийф Милс е писал на вицепрезидента на МОК Виталий Смирнов с искане за среща.
"Панорама" цитира лобиста Такач, че Смирнов му се е обадил, за да се оплаче за писмото.
Комитетът "Лондон 2012" вече е уведомил писмено "Панорама", че Кийф Милс е писал на Смирнов през юни, за да го поздрави с успеха на руския тенис на "Ролан Гарос" и да го информира, че през юли може би ще бъде в Москва, като му предлага да се срещнат, отбелязва "Дейли телеграф".
Всъщност такава среща не се е състояла и Милс не е контактувал със Смирнов.
Да се търси контакт с членове на МОК не е забранено според правилата на организацията и е част от нормалния живот на спортната общност, се казва още в писмото от оргкомитета до Би Би Си.
Вестникът също припомня, че във филма на "Панорама" е заснета тайна среща с Иван Славков, който в двусмислен разговор казва, че може би е в състояние да повлияе в гласуването, пише "Дейли телеграф" и допълва, че вчера той е заявил: "Не съм обещавал някой да подкрепи кандидатурата на Лондон."
Славков, който е и носител на орден "Стара планина", е член на МОк от 1987 г., когато оглавява и Българския олимпийски комитет (БОК), а от 1995 г. е и президент на Българския футболен съюз (БФС).
Той е доктор хонорис кауза на Националната спортна академия (НСА); професор по спортен мениджмънт на Световната научна академия "Плато" и академик на Международната академия по информация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!