М инистрите на вътрешните работи на страните от ЕС подкрепиха френското предложение за обща политика спрямо нелегалната имиграция, съобщи Ройтерс. Според агенцията документът ще бъде одобрен през октомври въпреки обвиненията в ксенофобия от страна на страни извън ЕС.
Париж превърна
хармонизирането на имиграционната политика на ЕС
в един от приоритетите на своето шестмесечно председателство.
Според т. нар. Европейски пакт по въпросите на имиграцията и даването на убежище страните членки на ЕС се задължават да активизиран дейността си за пресичане на нелегалната имиграция, да стимулират законната миграция и до 2010 г. да въведат обща политика за даване на убежище.
Френското предложение бе подкрепено и от Испания, след като Париж и Мадрид се договориха досегашните действия на отделни страни за легализиране на незаконните имигранти да не се обявяват за несъответстващи на Европейския пакт.
В бъдеще легализирането ще се третира "индивидуално за всеки отделен случай", посочва Ройтерс. През 2005 г. Испания поде кампания за легализиране на близо 700 хил. незаконни емигранти, припомня агенцията.
Мадрид се безпокоеше от
гневната реакция на някои южноамерикански страни,
чиито лидери осъдиха новите европейски правила, позволяващи на властите да задържат незаконни имигранти до 18 месеца и да им забраняват да влизат повторно на територията на ЕС в течение на пет години.
Аржентинската президентка Кристина Фернандес де Кирхнер заяви, че тези закони припомнят времената на ксенофобия, а венецуелският й колега Уго Чавес каза, че Европа е легализирала варварството.
Той заплаши да спре продажбата на петрол на европейските страни, ако те започнат да прилагат новите закони, а също и да прекрати европейските инвестиции във Венецуела.
Швеция настоява за възможността на хора с "умения, които се търсят на пазара на труда", да имигрират законно, като с тази формулировка се замени сега действащият критерии "високо квалифицирани работници".
Ние се нуждаем не само от квалифицирани работници, имаме нужда и от строители например, заявил шведският държавен секретар по въпросите на правосъдието Густав Линд.
Според Европейската комисия в ЕС живеят над 8 милиона нелегални имигранти Повече от 200 хил. бяха арестувани през първите шест месеца на 2007 г., а около 90 хил. бяха изгонени, посочва Ройтерс.
Министрите на вътрешните работи в ЕС подкрепиха идеята за
център за борба с наркотиците в Средиземноморието
като този, който вече работи на португалското атлантическо крайбрежие, предаде ДПА.
Министрите постигнаха съгласие, че ЕС трябва да създаде център за обмен на информация и средства в борбата срещу наркотиците, оръжията и трафика на хора, каза френската вътрешна министърка Мишел Алио-Мари, която председателства срещата в Кан.
За разлика от португалския център, на който се приписват заслуги за увеличаване на заловените наркотици по трансатлантическите маршрути, новата база ще включва и северноафриканските държави, които се превръщат в транзитни маршрути в трафика на наркотици, заяви още тя.
Макар все още да не е взето официално решение къде да бъде разположен подобен център, Алио-Мари изрази подкрепа за идеята да бъде избрано френското военно пристанище Тулон.
В Кан министрите от ЕС обсъдиха и
създаването на "европейски полицейски участъци"
в туристически градове и в случай на важни събития, предаде Франс прес.
Идеята ще бъде изпробвана първо в Италия и Франция. От 1 август италиански полицаи ще бъдат разположени в трите най-често посещавани от италиански туристи френски града - Париж, Версай и Ница, съобщи италианският вътрешен министър Роберто Марони.
Италия ще обяви следващата седмица трите избрани италиански града. Подобен "участък" може да бъде създаден пробно в Лурд за предстоящата визита на папата във Франция в средата на септември тази година, заяви Алио-Мари.
Идеята е да се даде възможност на гражданите на една държава, които са на почивка в друга, да могат
да разчитат на полицаи от собствената си страна, които говорят техния език
Участъците ще бъдат сформирани за определен период - три месеца за туристически район и един месец или по-малко за важно спортно или културно събитие от международен характер, допълни френската министърка. Инициативата е подкрепена и от други европейски страни.
Вътрешните министри са обсъдили и възможността полицаи от една държава да преминат част от обучението си в друга страна от Съюза по модела на студентската програма "Еразъм".
Франция е решена да даде тласък на плановете за създаване на
единна европейска политика в отбраната,
въпреки ирландското "не" на Лисабонския договор и проблемите, които среща ратификацията му в Чехия и Полша, предаде Франс прес, цитирайки френския външен министър Бернар Кушнер.
На семинар ЕС-НАТО в Париж Кушнер подчерта, че тези планове могат да се реализират, дори ако европейските институции не претърпят промените, заложени в Лисабонския договор.
Дипломат №1 на Франция припомни, че въпреки отхвърлянето на Лисабонския договор в Ирландия, заплахите, рисковете и кризите са същите и Европа има нужда да укрепи отбранителните си способности, за да се справя с тях.
Кушнер отбеляза, че Европа трябва да бъде достатъчно силна, за да може да извършва две дългосрочни мироопазващи мисии едновременно, предаде Асошиейтед прес. Освен това Европа трябва да е достатъчно силна, за да гарантира сигурността на водните си пътища, добави той.
В семинара участват върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана и генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!