Е вропа се ангажира до 2020 г. приносът на възобновяемите енергийни източници да стане 20% и вече все повече инициативи вървят в тази посока.
Все повече са домакинствата, които използват слънчевата енергия за загряване на вода, а в много населени места се инвестира в геотермалните електроцентрали.
Най-голямата мрежа от такива електростанции, които използват топлината на земята, се намира във Франция, в департамента Вал де Марн, област Ил де Франс.
Една от общо 50-те геотермални електроцентрали в тази област се намира в Шевий Ларю и има формата на оцветен в бяло хангар.
Мишел Андрес и директор на "Semac", компанията, която управлява електроцентралата обяснява: "Пред вас е кладенецът за произвеждане на геотермална енергия.
Дълбочината му достига 2 км и температурата на водата е 74,6 градуса. Водата се извежда на повърхността и се насочва към вътрешността на централата, където използваме топлината."
Интересно е, че в тази централа
няма никакво горене и отделяне на газове, причиняващи парников ефект
Единствено циркулацията на водата позволява да бъде произведена енергия.
Разбира се, има малко потребление на електричество за помпите, но когато потреблението за изпомпването е 1 квт/ч централата успява да произведе 30 квт/ч топлина.
70 хил. жилища в департамента Вал де Марн се отопляват благодарение на геотермията. Технологията е разработена преди двайсетина години.
За да се прилага тя са необходими две условия
Мишел Андрес разказва, че първото условие е да има на разположение източник на геотермална енергия. В Парижкия регион има шанс да разполага с голям резервоар, който покрива цялата област Ил де Франс.
"Имаме късмет, че температурата на водата е доста висока - от 70 до 80 градуса. Още повече, че запасите позволяват голям експлоатационен дебит.
За да бъде рентабилна инвестицията е необходим достатъчен брой потребители. Така че геотермията от голяма дълбочина е подходяща за големи агломерации", отбелязва Андрес.
От тази година ДДС за геотермията във Франция бе намален на 5,5%.
Съвсем скоро о. Алиеро от Канарския архипелаг ще се превърне в първата територия, захранвана изключително с чиста енергия. Проектът ще струва 54 млн евро, 35 млн. от които ще бъдат финансирани от испанското министерство на промишлеността.
Електроцентралата ще разполага с две водохранилища - едното с обем от 225 хил. куб.м., а другото, което се намира на 700 м надм. височина, ще има 500 хил. куб.м.
Към всичко това трябва да се прибави и парк от ветрогенератори, които ще се използват в зависимост от нуждите. Резултатът от използването на тези възобновяеми енергийни източници ще бъде незабавен: ще бъде избегнато използването на 40 хил. барела петрол, които се внасят на острова с кораби.
Икономиите, които ще бъдат реализирани, възлизат на 2 млн. евро годишно. Освен това в атмосферата ще се отделят 20 хил. т въглероден двуокис по-малко, 100 т серен двуокис и 400 т азотна киселина.
У нас в Силистра ще пестят енергия от биомаса. Силистренци работят активно в тази насока повече от пет години.
По програмата за енергийна ефективност хората от община залагат на използването на растителни отпадъци за производство на екобрикети, с които се отопляват училищата, използване на кинетичната енергия на водната маса на река Дунав, монтиране на слънчеви колектори на покривите на детските градини и на дома за стари хора.
Въпреки това разходите за енергия в общината остават високи, но също така специалистите в общината са доказали, че
потенциалът за получаване на енергия от растителните отпадъци е твърде висок
В землището на общината не се оползотворяват над 107 хил. т растителни отпадъци, които имат енергиен потенциал от над 320 хил. мегаватчаса годишно.
Фактът, че регионът е предимно селскостопански, благоприятства въвеждането и използването на биомасата като алтернативно гориво.
В град Алфатар вече работи първата у нас инсталация за биоетанол, заместител на бензина. Биоетанолът се добива от царевица и пшеница, които се оказват най-подходящи суровини за България.
В инсталацията българската компания "Евро- Етил" е вложила 15 млн. лева.
Като страна членка на ЕС България трябва да увеличи използването на биогорива до 5,75% от общата консумация до 2010 г. Подобно на предприятия в Германия, в Хърватска и Украйна, силистренци имат проект за изграждане на завод за преработка на биомаса и битови отдадъци.
С финансирането на проекта се ангажирал немския инвестиционен фонд ICS International Consulting SP, който има намерение да строи общо пет такива завода в нашата страна.
Технологията се основава на нискотемпературна преработка на отпадъците, а
крайният продукт е синтетичен петрол
В природата петролът се образува за милиони години, чрез новата технология това ще става за минути. Силистра има не само достатъчно биомаса за производството, но и модерно депо за отпадъци. Така че заводът ще бъде свързан с депото.
Изчисленията показват, че ако се усвояват 100% от битовите отпадъци и биомасата от пустеещите земеделски земи, биодизелът може да генерира около 5 млрд. евро годишно в икономиката на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!