"Държавата е в колапс, институциите не работят. Премиерът се опитва да съгради къща, без да има основи и без необходимите майстори", каза бившият директор на ГДБОП ген. Ваньо Танов пред БНР.
Институции, които решават въпросите по политическа целесъобразност, а не според закона, рано или късно се израждат и стават опасни за държавата, подчерта той.
Мой дълг беше случващото се в МВР да стане достояние на институциите и премиерът да вземе политическо решение, заяви Танов. Коментарът му идва ден след като в медиите излезе стенограмата от неговото изслушване в парламентарната комисия по вътрешна сигурност обществен ред на 26 март т. г.
Генералът посочи, че след като изтича информация по този начин от Народното събрание, какво остава за другите институции в държавата. Според Танов сивият сектор кадрува в МВР - кой да бъде началник и кой да бъде махнат.
Кръгът "Монтерей", хора, които са постоянно в тези среди, по един или друг начин обсъждат и изнасят информация, която е в МВР, твърди още той.
По повод споменаването пред вътрешната комисия на имената на политиците Дъбов и Велчев, Танов обясни, че става дума за разговор, в който шеф на алкохолна фирма, до когото е изтекла информация, че има заповед за извършване на проверка в неговите складове, заедно с митницата, е потърсил съдействие за отлагането на тази проверка.
От разговорите става ясно, че нямат необходимите документи и този човек търсеше непрекъснато обаждане до политици как да отмени това влизане. Част от това е и свързването му с Дъбов и след среща с него той сам се хвали, че работата е свършена за 10 минути, обясни Танов, но допълни, че не знае кой е въпросният Велчев.
Почти съм убеден, че стенограмата от заседанието на вътрешната комисия е излязла от МВР, посочи още Ваньо Танов. Според него от вътрешното ведомство преди време е излязло и писмото с "Р. Овч." с цел решаване на политически въпроси.
Във връзка с последните две убийства - на бизнесмена Борислав Георгиев и на писателя Георги Стоев, Танов каза, че двете убийства имат различни мотиви, но говорят за силата на паралелна власт.
"Институционална криза има и тя се изразява в блокирането на МВР. Това създава впечатление, че държавата започва блокира и трябва да тревожи премиера", коментира пред БНР депутатът от "Коалиция за България" Татяна Дончева.
Според нея и Илия Илиев, и Валентин Петров, и Иван Иванов на практика са заложници на подземния свят и сенчестия бизнес.
"Потенциалът на сегашната ситуация се състои в това, че можем да приключим с мутренския период на България. Той беше заложен в началото на 90-те години и доведе до реална възможност на групировки да бъдат почти легализирани и да вземат ключови части от българския бизнес - от пътното строителство, телекома, летищата, петролния и нефтен бизнес", обясни Дончева.
"Ако не искаме тези хора да редят политическия живот, да назначават министри, на ключови фигури в администрацията, на кметове, означава да си дадем сметка, че на това нещо трябва да се сложи точка. За реформа трябва да има подкрепа вътре в системата и вън от системата в обществото, т.е. тя не може да бъде извършена от хора, които са тотално компрометирани", категорична бе Дончева.
Приключването на мутренския период изключва влизането на ГЕРБ във властта, подчерта още тя.
По думите й хората, които са днес в МВР, които бяха вчера в МВР и които искат да дойдат утре в МВР през ГЕРБ, са една и съща компания, свързана с част от този сенчест бизнес.
Според Дончева публикуването на стенограмата от заседанието на вътрешната комисия цели увеличаване на истерията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!