У чените се надяват, че работата на експедицията ще спомогне за уточняването на границите на руския шелф в района, който се простира от Новосибирските острови до полюса.
Единият апарат "Мир" се пилотира от професора по океанология Анатолий Сагалевич. В състава на екипажа е президентът на Асоциацията на полярниците, героят на СССР Артур Чилингаров.
Екипажът на втория батискаф е международен. (Що е "батискаф"? - вж. в "Уикипедия") Освен пилота, руснака Евгений Черняев, в него са и австралийският изследовател Майк Макдауъл и шведът Фредерик Паулсен.
Потапянето и издигането трябва да отнемат около осем часа. Един час от това време включва изследването на океанското дъно.
Научно-изследователският кораб "Академик Фьодоров", съпроводен от ледоразбивача "Русия", достигна района на операцията снощи, информира РИА "Новости".
Експедицията представлява втората фаза от започналата преди няколко дни мисия по "покоряването" на океанското дъно.
На 29 юли "Мир-1" и "Мир-2" извършиха потапяне под ледовете на Арктика. Медиите коментират, че основният мотив за осъществяването на мисията е не толкова научният интерес, колкото придобиването на собственост върху богатите енергийни източници под Северния полюс от страна на Русия.
Не закъсня и реакцията от страна на други претенденти за "част от пая".
Канада отхвърли претенциите на Русия спрямо част от богатия на природни ресурси Северен ледовит океан, като заяви, че такава политика съответства повече на ХV в., отколкото на съвременния свят.
Това не е ХV век. Вие не можете да се повозите из цял свят, просто да поставите свои знамена и да кажете: "Ние взимаме тази територия", заяви канадският външен министър Питър Маккей.
Заплаха за суверенитета на Канада в Арктика няма. Ние изобщо не сме обезпокоени от тази мисия - по същество това е само шоу, организирано от Русия, подчерта Маккей.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!